26.01.2018 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro sběr šišek jsou nejpříhodnější první měsíce roku

Sběrači šišek v minulých dnech vyrazili do jehličnatých lesů státního podniku Lesy České republiky. Semena ze šišek smrků, modřínů a borovic následně skončí v bance osiva a později z nich v lesních školkách vypěstují nové sazenice. První měsíce roku jsou pro sběr šišek nejpříhodnější. Sdělila to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Šišky a semena zpracovává semenářský závod Lesů ČR v Týništi nad Orlicí, který je největším svého druhu v České republice.

Lesy ČR ročně v závodě v Týništi zpracují asi 100 tun smrkových šišek a 50 tun z ostatních dřevin. "Pokud je to možné, sbíráme z pokácených stromů. U zvláště kvalitních porostů ale musí sběrači vystoupat do korun," uvedla ředitelka semenářského závodu Zuzana Neznajová. Zvlášť cenné stromy pro sběr šišek lesníci vyhledávají společně s pracovníky semenářské kontroly z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Ze stojících stromů lesníci sbírají šišky desítky let. Změnil se však přístup. "Ocelové stupačky s ostrými hroty, které poškozovaly kůru, nahradily lanové smyčky a další šetrné pomůcky. Skládáme zkoušky a máme oprávnění k provádění výškových prací," popsal práci trhač Martin Foltánek, který pro šišky stoupá do korun smrků ve výšce až 50 metrů.
Semenářský závod v Týništi vnikl v roce 1971. Ročně jeho asi 20 zaměstnanců podle výše úrody zpracuje 100 až 200 tun šišek. Hlavními odběrateli semen jsou lesní školky, například firem Wotan Forest, Lesoškolky Řečany nad Labem a Lescus Cetkovice. Pro potřeby lesních školek samotných Lesů ČR jde produkce v řádu procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down