V poslední kampani bylo v ČR vyrobeno nejvíc cukru za posledních třicet let

Cukru se v České republice v uplynulé kampani vyrobilo nejvíce za posledních 30 let, sdělilo to dnes Ministerstvo zemědělství. Jeho množství je prakticky stejné jako v roce 1989, i když plochy, kde se pěstuje cukrová řepa, klesly na polovinu. Na více než dvojnásobek se zvýšil výnos cukrovky. Stát se připravuje na konec evropských kvót na výrobu cukru, vláda v pondělí probere změnu nařízení, kterou se sníží administrativní zátěž pro cukrovarnické podniky. Nebudou už muset hlásit některé informace o produkci Evropské komisi.

Podle navrhovaného nařízení vlády by měla administrativní zátěž klesnout o 40 procent. "V současnosti cukrovarnické podniky poskytují zhruba 25 informací na 21 formulářích," uvedlo ministerstvo. Konec výrobních kvót přijde se začátkem října, od kdy bude platit i nové nařízení, pokud jej vláda schválí. Evropské komisi se budou odesílat informace o průměrné ceně cukrové řepy, odhadu a konečné ploše cukrové řepy k výrobě bioetanolu a množství vyrobeného bioetanolu. Systém produkčních kvót cukru Evropské společenství zavedlo koncem šedesátých let.

"Po 49 letech se bude v Evropské unii znovu volně obchodovat s cukrem. Vnímám to jako velkou příležitost k rozvoji výroby cukru v České republice. Věřím, že i neregulované tržní prostředí dosavadní výsledky v pěstování cukrové řepy a ve výrobě cukru potvrdí a že příznivou bilanci výroby cukru se i nadále podaří udržet," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Agrární komora ČR doufá, že se podaří plochy pěstované cukrové řepy zachovat i po konci kvót. Průmyslová výroba cukru z cukrové řepy má v ČR, stejně jako v celé Evropě, více než dvousetletou tradici. České země v tomto oboru patřily vždy mezi nejvyspělejší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down