Úroda chmele by mohla být kvalitní

Letošní úroda chmele by mohla dosáhnout úrovně kolem 6000 tun, v minulém roce se sklidilo přibližně 4800 tun. Uvedl to na Chmelařském dni ve Stekníku na Žatecku předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda. Upozornil však, že zatím jde jen o předběžné odhady a jakékoli hodnocení výhledů je ještě předčasné. Pěstitelé ale dělají vše pro to, aby úroda byla kvalitní.

Loňský rok byl kvůli extrémnímu suchu a teplu pro pěstitele chmele zřejmě dosud nejhorší.  První letošní odhady jsou podle Hejdy optimistické. „S loňskou sezónou se to porovnat nedá. Porosty vypadají daleko lépe. Myslím, že letošní sklizeň by měla být na úrovni dlouhodobého průměru,“ upřesnil Hejda s tím, že někteří pěstitelé začínají sice sklízet, ale hlavní část sklizně ale začne po 20. srpnu. „Jak je dostatek vláhy, tak chmel neustále přisazuje a je potřeba ho nechat dozrát a uzavřít,“ řekl. Připomněl, že v minulém roce výpadek v produkci byl výrazný, zhruba 47 pěstitelů se dostalo proti svému historickému pětiletému průměru ke škodě na výnosu vyšší než 30 procent, celkový výpadek představoval 23 až 24 procent celkové výroby chmele. Poptávka po českém chmelu je z minulých let neuspokojená. „Musíme dělat vše pro to, aby se spotřebitelé k českému chmelu dostali. Je tady velké nebezpečí, aby nehledali náhražky a nakonec neřekli: My se bez českého chmele, i když je kvalitní, dokážeme obejít,“ upozornil a poukázal na důležitost fungující certifikace, která dokáže ochránit původ českého chmele.

Celý článek najdete v týdeník Zemědělec č. 34

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down