Ústecký kraj hodlá zabránit u silnic střetům se zvířaty, pořídí plašiče

Ústecký kraj pořídí 500 elektronických plašičů zvířat. Rozmístí je u silnic, kde jsou střety se srnci nebo divočáky nejčastější. Používat se dál budou i pachové ohradníky. Myslivci už nové plašiče namontované na patníky vyzkoušeli, jejich úspěšnost byla takřka stoprocentní, část jich ale někdo ukradl. Elektronické přístroje k plašení zvěře má Ústecký kraj první v republice.

Opticko-zvukové hradidlo v podobě malé krabičky má v sobě solární panel, díky němuž se nabije. Čidla zareagují na světla projíždějícího vozidla a zařízení se uvede v činnost, začne blikat a vydávat vysokofrekvenční zvuk, na který jsou zvířata citlivá. Po projetí auta se zařízení vypne a zvěř může bezpečně přejít silnici, popsal Kamil Plíšek z Podřipského zájmového sdružení nájemců honiteb.
Zařízení reaguje až na 300 metrů. V roce 2015 jich namontovali myslivci na Lounsku 70, po roce a půl bylo 30 procent z nich odcizeno a zkušební projekt ukončen. Na daném úseku se stávalo běžně 20 nehod způsobených srážkou se zvěří ročně. Během 1,5 roku, kdy plašiče fungovaly, byla pouze jediná.
Do pořízení prvních plašičů před dvěma lety kraj investoval 250 000 korun. Jedno takové zařízení vyjde zhruba na 60 až 70 eur (1500 až 1800 korun). V době fungování plašičů se zabránilo škodám odhadem za milion korun, uvedl Plíšek.
V Ústeckém kraji se loni stalo podle Jiřího Ušáka, vedoucího odboru dopravní policie Ústeckého kraje, 1258 nehod způsobených střetem se zvěří, při kterých byl těžce zraněn člověk. V roce 2011 zaznamenala takových nehod policie 411. Převažují srážky se srnčí zvěří a divočáky.
Ústecký kraj začal instalovat pachové ohradníky k silnicím v roce 2007 jako první v republice. Do nákupu a rozmístění pachových ohradníků a elektronických plašičů nyní investuje 1,2 milionu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down