Zvýšit recyklaci a omezit skládkování lze i bez zvýšení poplatků za skládkování

Větší recyklace a omezení skládkování lze podle firem, které se zabývají odpadem, dosáhnout i bez chystaného zvýšení poplatků za skládkování. Uvedli to zástupci České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), Spolku veřejně prospěšných služeb a Sdružení komunálních služeb. V návrhu zákona o odpadech poplatek pro obce má stoupnout před rokem 2024 z 500 na 2000 korun za tunu odpadu. Podle Ministerstva životního prostředí to ale nemusí znamenat vyšší náklady pro občany, kvůli slevám a jinému přístupu mohou ceny naopak klesnout.

Účinnější separace odpadu a recyklace je podle ČAOH možná bez toho, aby se za odpad platilo více. Zástupci asociace a obou dalších zmíněných organizací navrhli deset kroků, které by tomu podle nich pomohly. Nejdůležitější jsou tři z nich – četnější popelnice na tříděný odpad, daňové zvýhodnění recyklovaných materiálů a výrobků a jejich upřednostnění ve veřejných zakázkách. Podle ředitele ČAOH Petra Havelky jsou dobrým příkladem protihlukové stěny kolem dálnic, které se také dají vyrábět z recyklovaných materiálů.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) považuje vyjádření ČAOH k výši poplatku za strašení starostů a občanů s cílem neměnit zavedené (ne)pořádky, na kterých podle nich právě členové asociace nejvíce vydělávají.

Na současné i chystané legislativě o odpadech asociaci vadí, že nepřistupuje stejně k různým možnostem nakládání s odpady. Zvýhodňuje podle nich spalování před tříděním a recyklací. Spalování podle nich zvýhodňuje jak chystané navýšení skládkovacího poplatku, tak i změna v dosavadní vyhlášce, která znemožňuje skládkovat odpad s výhřevností 6,5 MJ/kg v sušině, což vychází zhruba na 4,5 MJ/kg hmoty v surovém stavu. Dosud byl tento parametr 8 MJ/kg pro hmotu v surovém stavu, nově to tedy znamená, že na skládkách nesmí skončit ani poměrně špatně hořící odpad. Podle Havelky ho nebudou chtít brát ani spalovny.

V současné době se ČR připravuje na zákaz skládkování od roku 2024. Evropská unie dokončuje takzvaný recyklační balíček, který má k roku 2035 výrazně zvýšit recyklaci a omezit skládkování. Hovoří se o povinnosti recyklovat 65 procent odpadu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down