Na jižní Moravě se ani v prvním čtvrtletí nezastavil klesající trend výroby vepřového

Ani v prvním čtvrtletí letošního roku se nepodařilo na jižní Moravě zastavit dlouholetý úbytek výroby vepřového masa. Za tři měsíce se ho v kraji vyrobilo 6152 tun, což je pokles o 448 tun, vyplývá z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Na to, že Česko není ve výrobě vepřového dlouhodobě soběstačné, upozorňují odborníci, ale sedlákům se chov prasat a výroba vepřového nevyplácí kvůli tomu, že výkupní ceny se pohybují pod hranicí rentability.
Prasat se v prvním čtvrtletí porazilo 67 038, což je meziroční pokles o 4000 kusů. Ještě v roce 2014 se vyrobilo 8219 tun vepřového, poté následoval prudký pokles. V posledních letech už nebyl tak razantní, nicméně mnozí chovatelé s chovem zcela skončili nebo jej omezili na minimum. Po zahájení války na Ukrajině šla sice výkupní cena prasat nahoru, ovšem chovatelům rostly náklady na energie a na krmení, takže se nedá jednoznačně říct, že by se začaly chovy vyplácet.
Naopak se daří v posledních deseti letech chovu hovězího dobytka na maso. Výroba dokonce v některých letech mírně roste, za první čtvrtletí letos meziročně narostla o 76 tun na 885 tun. Nejenže vzrostl počet poražených kusů o 171 na 2568, ale vzrostla i průměrná jateční hmotnost zvířat z 601 na 618 kilogramů.
Poměrně zanedbatelná je výroba skopového masa, která značně kolísá a tvoří nízké jednotky tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down