Ceny mléčných výrobků v Česku budou kvůli rostoucím výrobním nákladům dál stoupat, jejich odbyt se letos naopak snižuje. Další zdražení ohlásila řada mlékáren od října a nárůst cen bude zřejmě pokračovat, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček na tiskové konferenci v Přibyslavi. Mlékaři podle něj dlouhodobě volají po snížení sazby DPH pro mléčné výrobky. Ted hlavně požadují konkrétní a rychlou pomoc vlády při řešení energetické krize, například zastropováním cen energií.
Zemědělci kvůli nynější ekonomické situaci i dlouhodobějším záležitostem připravují protest na 15. září, při příležitosti jednání ministrů zemědělství zemí EU v Praze, řekl viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha. "Jsme na otevřeném evropském trhu, ale s rozdílnými národními podporami," uvedl. Kritizoval mimo jiné také takzvanou Zelenou dohodu pro Evropu neboli Green deal, která má podle něj dopad na zemědělství, a tím i na potravinovou soběstačnost. Podrobnosti k protestu podle něj budou zveřejněné po jednání představenstva komory, které bude příští týden v pondělí.
Mlékárny mají většinou fixované ceny energií do konce letoška. "Doufám, že už se konečně něco stane, protože mlékárny doopravdy, jak někteří manažeři v médiích už prohlašovali, nemusí mít na zaplacení energií v příštím roce," uvedl Kopáček.
Snížení sazby DPH by podle Kopáčka pomohlo zlepšit schopnost konkurovat zahraniční produkci, i spotřebitelům. "Chceme na mléčné výrobky snížení sazby DPH, 15 procent je skutečně jedna z nejvyšších (sazeb) v Evropě," uvedl. Sazba by se podle něj měla přiblížit zemím kolem Česka, například v Německu je podle něj sedmiprocentní, v Polsku desetiprocentní a u vybraných výrobků nulová.*