Víc srážek, než je dlouhodobý průměr, na Vysočině letos spadlo jen v červnu, srpnu a září. V souhrnu za prvních devět měsíců napršelo v tomto kraji v porovnání s dlouhodobým průměrem 90 procent srážek. Některé menší obce, které jsou závislé na mělkých lokálních studních, měly problémy s dodávkou pitné vody do vodovodů. Vodárenské nádrže na Vysočině byly podle webu kraje v polovině tohoto měsíce zaplněné nejméně ze 70 procent.
Průměrná teplota na Vysočině byla letos většinou vyšší. Například červen byl oproti dlouhodobému normálu teplejší o 2,1 stupně Celsia, červenec o 1,2 stupně, voda se víc vypařovala.
"Problémem jsou nevyrovnané srážky v jednotlivých částech roku, mezi jednotlivými roky, ale i v jednotlivých částech kraje. Důsledkem toho může být sucho, nebo naopak lokální povodně." uvedl Pavel Hájek, radní kraje pro lesní, vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí. Kraj proto podle něj bude dál podporovat opatření, která zadrží vodu v krajině a umožní její rovnoměrnější odtékání.
Na podporu projektů ve vodním hospodářství kraj letos uvolnil 88 milionů korun. Například na akce související s lepším zásobováním pitnou vodou dostalo od kraje příspěvek osm obcí a jejich svazků. Na projekty, které mají pomoci chránit území před suchem nebo povodněmi, dostalo krajskou dotaci šest sídel.*