Vinobraní na jižní Moravě je prakticky ukončeno. Podle vinařů na většině míst odpovídá množství sklizených hroznů dlouhodobému průměru. Pouze v lokalitách, kde udeřily silné kroupy, například v okolí Čejkovic, Bzence či Blatnice pod Svatým Antonínkem, byla úroda mírně nižší. I přesto je v moravských sklepích podle vinařů zaděláno na kvalitní ročník vín. Zástupci Vinařské unie to uvedli na tiskové konferenci.
Přesto, že letošní rok byl pro vinaře náročný, měla by sklizeň nakonec dosahovat nadprůměrné kvality. „Přestože vinaři hodnotí tento rok jako poměrně úspěšný a kvalitativně vydařený, byl svým průběhem značně komplikovaný. Přispělo k tomu samozřejmě dlouhé sucho během léta, lokální kroupy a nepříznivé počasí v úvodní fázi sklizně,” říká prezident Vinařské unie Ondřej Beránek.
Z vinařského pohledu se začátek roku vyvíjel dobře. Vinicím se vyhnuly jarní mrazy, škůdci i choroby. Ovšem už zkraje roku se projevilo značné sucho, které místy poškodilo mladé keře révy vinné. V letních měsících se pak pokračující nedostatek vláhy ve spojení s nadprůměrnými teplotami podepsaly na části hroznů, které měly nižší gramáž.
Sklizeň hlavních odrůd začala mezi 10. a 20. zářím a pokračovala po celý říjen s lehkým přesahem do listopadu. Její začátky komplikoval vydatný déšť. „Dešťové srážky, které nastoupily v závěru suchého léta, způsobily místy praskání hroznů a jejich napadání škůdci. Vlivem sucha byla také menší úroda kukuřice, která je potravou pro špačky, a ti se proto na vinicích objevovali častěji. Navzdory těmto vlivům jsme se sklizní spokojeni, hlavně pozdní odrůdy mají velmi dobrou úroveň a bohatou plnou chuť,“ vysvětluje Petr Ptáček, ředitel Habánských sklepů.
„Kvalita se zdála zpočátku trochu problematická díky vyššímu podílu dešťových srážek v září. Říjen však byl nádherně slunný, kvalita hroznů nakonec nebyla narušena zářijovými dešti a zvýšil se i podíl přírodního cukru v hroznech,“ popisuje David Šťastný, ředitel Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.*