Veterináři na konci loňského roku evidovaly tři případy úhynu loveckých psů kvůli nákaze Aujeszkyho chorobou, která se označuje také jako takzvaná pseduovzteklina. Pravděpodobně se nakazili od divočáků. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři proto upozorňují chovatele na riziko přenosu nemoci při kontaktu psů s divokými prasaty, které ji přenáší.
Nákaza není nebezpečná pro člověka a v chovu domácích zvířat se v Česku dlouhodobě nevyskytuje.
Veterinární správa v prosinci zaznamenala případ, kdy musel veterinář kvůli nákaze utratit jagdteriéra na pražské Zbraslavi, který se dříve účastnil honu na černou zvěř v Karlovarském kraji. Podobný případ se začátkem prosince objevil také na Českokrumlovsku, kde musel veterinář psa utratit po kontaktu s divočáky. Třetí případ se objevil v Ústeckém kraji, kde veterinární správa eviduje úhyn labradorského retrívra po kontaktu s uhynulým nakaženým divočákem.
Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza se může přenášet kromě psů také na skot, ovce, kozy, kočky, králíky i na volně žijící živočichy. Poslední případ nákazy v domácím chovu se objevil v roce 2004 na Benešovsku. Veterinární správa upozornila na to, že u psů nelze použít vakcíny určené pro prasata, protože mohou způsobovat závažnou reakci vedoucí až k jejich úhynu.
Nejčastěji se nákaza přenese přímým kontaktem, zvířata se ale mohou nakazit například pozřením vyvržených vnitřností nebo kusů masa. Proti nemoci neexistuje účinná léčba ani vakcína, a proto je pro psy nákaza smrtelná.
Mezi základní preventivní opatření patří minimalizovat kontakt psů a dalších domácích zvířat s divokými prasaty a nekrmit je syrovým masem nebo vnitřnostmi. Vysoké teploty podle veterinární správy virus spolehlivě ničí.*