16.01.2023 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR se koncem loňského roku potvrdily tři případy pseudovztekliny u psů

Veterináři na konci loňského roku evidovaly tři případy úhynu loveckých psů kvůli nákaze Aujeszkyho chorobou, která se označuje také jako takzvaná pseduovzteklina. Pravděpodobně se nakazili od divočáků. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři proto upozorňují chovatele na riziko přenosu nemoci při kontaktu psů s divokými prasaty, které ji přenáší.

Nákaza není nebezpečná pro člověka a v chovu domácích zvířat se v Česku dlouhodobě nevyskytuje.

Veterinární správa v prosinci zaznamenala případ, kdy musel veterinář kvůli nákaze utratit jagdteriéra na pražské Zbraslavi, který se dříve účastnil honu na černou zvěř v Karlovarském kraji. Podobný případ se začátkem prosince objevil také na Českokrumlovsku, kde musel veterinář psa utratit po kontaktu s divočáky. Třetí případ se objevil v Ústeckém kraji, kde veterinární správa eviduje úhyn labradorského retrívra po kontaktu s uhynulým nakaženým divočákem.

Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza se může přenášet kromě psů také na skot, ovce, kozy, kočky, králíky i na volně žijící živočichy. Poslední případ nákazy v domácím chovu se objevil v roce 2004 na Benešovsku. Veterinární správa upozornila na to, že u psů nelze použít vakcíny určené pro prasata, protože mohou způsobovat závažnou reakci vedoucí až k jejich úhynu.

Nejčastěji se nákaza přenese přímým kontaktem, zvířata se ale mohou nakazit například pozřením vyvržených vnitřností nebo kusů masa. Proti nemoci neexistuje účinná léčba ani vakcína, a proto je pro psy nákaza smrtelná.

Mezi základní preventivní opatření patří minimalizovat kontakt psů a dalších domácích zvířat s divokými prasaty a nekrmit je syrovým masem nebo vnitřnostmi. Vysoké teploty podle veterinární správy virus spolehlivě ničí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down