Moravskoslezská veterinární správa loni udělila pokuty v celkové výši 1,6 milionu korun

Krajská veterinární správa (KVS) v Moravskoslezském kraji řešila loni ve správním řízení 445 přestupků a uložila pokuty dohromady za téměř 1,607 milionu korun. Bylo to více než v roce 2021, kdy inspektoři zjistili 396 porušení legislativy a uložili pokuty za 1,551 milionu korun. Uvedli to ředitel KVS Severin Kaděrka a vedoucí odboru útvaru ředitele Jan Zezulčík.

"Naše činnost se proti roku 2021 mírně rozrostla. Je to způsobené tím, že byla zrušena covidová opatření, při nichž jsme omezovali některé činnosti, zavřené byly třeba restaurace. Teď se aktivita vrátila zpátky do kolejí předchozích let," řekl Kaděrka. Zezulčík řekl, že Moravskoslezský kraj patří ke těm, které mají nejvyšší počet správních řízení. Loni přibylo i podnětů od lidí. "Obdrželi jsme 370 podnětů na možné týrání zvířat, v roce 2021 to bylo 258. V 55 případech se prokázalo, že se jednalo o oprávněné podněty," doplnil. Většina zjištěných závad je podle Zezulčíka spíše méně závažných. "To je třeba nezabezpečení základní hygieny chovu psa v nevhodných podmínkách. Ale máme i závažnější způsoby týrání, kdy jsme podávali i podněty orgánům činným v trestním řízení," konstatoval. K soudu se tak dostal například loňský případ týkající se chovatele krav na Opavsku. "Zjistili jsme tam chov zvířat v nevhodných podmínkách. Docházelo tam i k úhynům," podotkl Zezulčík. Chovateli, který měl dvě desítky krav, teď například hrozí, že mu soud chov zvířat zakáže. K soudu se loni dostal i případ chovatele, který měl v bytě v Havířově několik desítek hadů a bezobratlých živočichů. "Byli chováni v jednopokojovém bytě v plastových přepravkách. Už při kontrole někteří byli uhynulí, někteří museli být utraceni. Chovatel opustil byt a nechal je napospas," řekl Zezulčík. Zástupkyně ředitele odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Ivana Krčmářová řekla, že po odeznění proticovidových opatření se nejvíce zvýšily kontroly restaurací. Inspektoři provedli 324 takových kontrol, o rok dříve jich bylo jen 37. Přibylo i kontrol, které KVS provádí s policií a celníky. Žádné závažnější zásady inspektoři loni při kontrolách nezjistili. "Nejčastější je porušení teplotního řetězce nebo prodej potravin s prošlou dobou spotřeby, což bývá hodně na podněty občanů," řekla Krčmářová. Stává se třeba, že prodejci zůstane zboží, když při objednávce neodhadne, kolik toho prodá, dodala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down