Inspekce odebrala za pololetí 9000 vzorků potravin, nevyhovělo 2300 z nich

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) uskutečnili za první pololetí letošního roku 25 000 kontrol, při nichž odebrali téměř 9000 vzorků potravin. Z nich 2300 nevyhovělo některému z parametrů. Nejlépe z kontrol dlouhodobě vycházejí potraviny vyrobené v České republice. Novinářům to dnes řekli ústřední ředitel SZPI Martin Klanica a ministr zemědělství Marek Výborný. 

Klanica uvedl, že počet kontrol ani nevyhovujících vzorků se nevymyká z dlouhodobých průměrů. "Vzhledem k personální situaci zvládneme provést 45 000 až 50 000 kontrol ročně. Nevyhovující vzorky spadají do široké škály pochybení, od kvality potraviny, chyb v označování až po bezpečnost potravin. Vzorků, které by přímo ohrožovaly zdraví spotřebitelů, je ale naprosté minimum," řekl Klanica. Kontroly SZPI se od loňska více zaměřují na potraviny dovezené z Ukrajiny, a to jednak na obilí a obilné výrobky, jednak na kuřecí maso. "Za první pololetí bylo odebráno 92 vzorků obilí a obilných produktů, všechny vzorky vyhověly. Drůbežího masa bylo odebráno 18 vzorků a dva z nich nevyhověly, byly v nich nalezeny stopy salmonely," uvedl Klanica. Ministr Výborný uvedl, že ukrajinské obilí i kuřecí maso má na českém trhu velmi malý obchodní podíl. "V České republice se ročně spotřebuje asi pět milionů tun obilovin, z Ukrajiny to loni bylo 4000 tun. U kuřecího masa původem z Ukrajiny je podíl na trhu jedno až dvě procenta," řekl Výborný. Doplnil, že nejméně závadných vzorků je pravidelně u českých potravin. "Lidé si mohou být u potravin domácího původu téměř jisti, že jsou nezávadné," uvedl ministr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down