Firmy požádaly o investiční dotace za 13,3 miliardy korun, rozdělí se osm miliard korun

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) přijal do prvního kola žádostí o investice z nové společné zemědělské politiky 5632 žádostí v hodnotě 13,3 miliardy korun. V prvním kole se rozdělí osm miliard korun. V tiskové zprávě to uvedlo Ministerstvo zemědělství. Podle ministra Marka Výborného je již nyní jasné, že podporu získá rekordní množství žadatelů.

V prvním kole na rozvoj venkova podle Strategického plánu společné zemědělské politiky 2023–2027 lze žádat o podporu na investice do zemědělských podniků, zpracování produkce, inovace nebo zavádění výsledků výzkumu do zemědělské a potravinářské praxe. "Nově mohli zemědělci žádat také o podporu na nákup dronů, které se využívají například pro tvorbu aplikačních map. Kamery v dronu například poznají, kolik chlorofylu je v rostlině, a na základě toho lze určit potřebnou dávku dusíkatého hnojení na různých místech pole," uvedl ministr. 

Největší část podpor se rozdělí na investice podniků

Největší část z osmi miliard se v prvním kole rozdělí na investice do podniků, zhruba 4,85 miliardy korun. Firmy mohly žádat dotace také například na nákup stájových robotů, systémů využívajících družicová data a nově také na přechod z klecových chovů nosnic na alternativní systémy. Klecové chovy budou v ČR od roku 2027 zakázané. Stále v nich je podle posledních dat z letošního března 58 procent nosnic v českých chovech. Peníze z podpor se budou vyplácet v následujících několika letech, záleží na délce projektů. Potravinářské firmy mohou žádat o podpory především na projekty, které mají pomoci snížit energetickou náročnost provozu. Kateřina Adamcová ze zemědělského fondu uvedla, že nejpozději 26. září se žadatelé dozvědí, zda byl jejich projekt doporučen k získání podpory, či nikoliv. "Průběh příjmu žádostí prvního kola probíhal hladce i přes enormní zájem žadatelů, který je patrný z počtu podaných žádostí a jejich požadavků dotace," uvedla.

Nastavení podpor umožňuje na investice do podniků nebo zpracování zemědělských produktů čerpat až 200 milionů korun za dotační období, tedy do roku 2027. Platí to i pro holdingy. Investice do podniků, zpracování produkce nebo inovace mají limit 30 milionů na jeden projekt.

Výše podpory je maximálně 30 milionů korun na projekt

Výše podpory může v programu Investice do zemědělských podniků dosáhnout maximálně 30 milionů korun na projekt. Dotace může pokrýt až 40 procent výdajů, o dalších deset procent se maximální míra zvyšuje pro mladé zemědělce a pro žadatele, kteří podnikají v ekologickém zemědělství. Dotace tedy může pokrýt až 60 procent výdajů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down