Stav lesů zasažených kůrovcovou kalamitou se v Pardubickém kraji místy lepší

Stav lesů zasažených suchem a kůrovcovou kalamitou se v Pardubickém kraji místy lepší. Dokumentují to snímky, které byly pořízeny při pěti rekognoskačních letech. Ukazují zlepšení situace u borovicových porostů na Holicku a Pardubicku, menší kůrovcová kola lze vidět na Přeloučsku. Uvedl to v tiskové zprávě po jednání kůrovcového štábu mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták.

"Situace není naopak dobrá v okolí Seče nebo kolem Trhové Kamenice. Nejpostiženějším regionem je oblast Moravské Třebové. Svojanov a Bystré jsou také silně zasaženou lokalitou. Naopak za kůrovcem nepříliš zasažené oblasti můžeme označit Litomyšlsko, Ústí nad Orlicí nebo Českou Třebovou. Lanškrounsko zatím není postiženo vůbec," uvedl krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil.

Šíření kůrovce napomáhají zejména dlouhé dny a teplo. Vysoké teploty během září, října nebo listopadu však podle Krčila neznamenaly větší aktivitu kůrovce kvůli kratším dnům. I letošní léto bylo kvůli nižším teplotám z hlediska kůrovcové aktivity lepší.

Dřevozpracující průmysl je ovlivněn poklesem celosvětové poptávky, s čímž je spojený výrazný pád cen. "Na tuto situaci reagují zpracovatelé například delšími odstávkami provozů, než bývá obvyklé. Dopravci na železnici zase snižují počty vagonů pro přepravu dřeva," uvedl Krčil.

Těžba jehličnanů klesla

Vloni v Pardubickém kraji po několika letech klesla celková těžba dřeva. Meziročně se podle Českého statistického úřadu snížila o čtyři procenta na 1,56 milionu metrů krychlových. Snížení připadá na těžbu jehličnatých dřevin, těžba listnatých se naopak zvýšila. Výrazně nižší byla vloni takzvaná nahodilá těžba, která je důsledkem větru, námrazy, hmyzích škůdců či houbových chorob. Zatímco v roce 2021 na ni připadalo 1,4 milionu metrů krychlových dřeva, minulý rok to bylo 1,24 milionu metrů krychlových, což představuje pokles o 13 procent. Objem nahodilé těžby je ale stále vysoko nad hodnotami před kůrovcovou kalamitou.

Pardubický kraj poskytuje majitelům lesů do 50 hektarů dotace na těžbu kůrovcových stromů. Letos hejtmanství podpořilo 68 žádostí za celkem 1,4 milionu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down