Na Třebíčsku je ptačí chřipka i v cenném chovu ve Vanči s 13 000 nosnicemi

Na Třebíčsku se potvrdila ptačí chřipka i v druhé hale s 13 000 slepicemi ve Vanči. I tento chov společnosti Líheň Studenec s geneticky cennými kusy bude zlikvidovaný, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o drůbež, která je výsledkem dlouhodobého šlechtění. Šlechtitelský a rozmnožovací chov podniku Líheň Studenec je podle SVS na vysoké úrovni, obdobný v jiných evropských zemích není. Drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe.

slepice

Ve Vanči, části obce Pyšel, už 15. února kvůli stejné nákaze utratili 11 500 slepic v první hale a o den později 44 000 slepic v Častoticích. Hospodářství na obou místech patří společnosti Líheň Studenec.

Genetický zdroj

Před dvěma týdny uplatnila SVS na jednu ze dvou hal ve Vanči výjimku kvůli vysoké hodnotě chovu. "Přes veškerou snahu o zachování tohoto cenného chovu bohužel nyní vyšetření potvrdilo, že nákaza pronikla i do haly s genetickým zdrojem, takže bude nutné přistoupit k utrácení," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Z 15 vyšetřovaných vzorků uhynulé drůbeže z této haly se nakažení potvrdilo u 12.

Ve Vanči virus podle SVS zasáhl šlechtitelský, prarodičovský a rodičovský chov slepic nosného typu. Z 13 000 slepic patří do genetických zdrojů 2500 kusů. Hodnota této drůbeže je až desetkrát vyšší než u běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec. Tomu bude podle veterinární správy odpovídat odškodné za jeho likvidaci.

"Pro letošek máme pro tyto účely na odškodnění chovatelů připravených 240 milionů korun, v případě zhoršení epidemie bychom požádali o navýšení rozpočtu," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný v tiskové zprávě.

Ptačí chřipka letos v pěti velkochovech

Vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1 se letos v Česku vyskytla v pěti velkochovech, tři jsou na Třebíčsku. Ve Valdíkově na Třebíčsku kvůli tomu bylo kromě slepic utraceno 50 000 kachen na výkrm, patřily společnosti AGRO-V. Před Valdíkovem byla dvě ohniska v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Ve Skleném bylo začátkem tohoto měsíce usmrceno 20 000 kusů drůbeže a v Kosoříně 73 000 slepic a kohoutů.

V malých chovech veterináři tento rok zjistili 21 ohnisek nákazy, kromě toho se ptačí chřipka letos potvrdila v šesti případech u volně žijících ptáků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down