Pokud zemědělci nevyužili ve svých únorových žádostech maximální výměru orné půdy uváděné do klidu, která činí deset procent z celkové výměry orné půdy žadatele, mohou tak učinit ještě v průběhu letošního dubna. Uvedla to tiskové mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitka Sluková.s tím, že takové změny jsou možné z důvodu zásahu vyšší moci, například při špatném stavu ploch ozimé řepky po přezimování nebo při nadměrném přemokření pozemku.
Jak řekla, nebylo v minulém hospodářském roce využito maximální možnosti povoleného procentického zastoupení orné půdy uváděné do klidu. V průměru žadatelé uvedli do klidu pouze 6,7 procenta půdy. Fond tedy navrhuje využít maximální hranice orné půdy uvedené do klidu, také proto, že sazba finanční podpory ve výši 5500 Kč/ha orné půdy uvedené do klidu výsevem předepsaných plodin, je pevně stanovena, kdežto finanční kompenzační podpora již nemusí být tak vysoká, jako v minulých dvou letech.
V současné době však podle Slukové nelze stanovit termín pro druhé kolo podávání žádostí o podporu za uvádění půdy do klidu, jak to požaduje agrární komora, protože by to bylo v rozporu s platným právním předpisem. Příprava novely, tedy nařízení vlády č. 86/2001 Sb, které tuto problematiku upravuje, a její následné projednání a schválení vládou by trvalo minimálně tři až čtyři měsíce a její platnost by již nemohla podle jejích slov promítnout v tomto hospodářském roce. Pokud by novela byla schválena, mohla by být platná až pro příští hospodářský rok, ve kterém se však již očekává vstup ČR do EU.