01.04.2003 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podíl půdy uvedené do klidu lze zvýšit

Pokud zemědělci nevyužili ve svých únorových žádostech maximální výměru orné půdy uváděné do klidu, která činí deset procent z celkové výměry orné půdy žadatele, mohou tak učinit ještě v průběhu letošního dubna. Uvedla to tiskové mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitka Sluková.s tím, že takové změny jsou možné z důvodu zásahu vyšší moci, například při špatném stavu ploch ozimé řepky po přezimování nebo při nadměrném přemokření pozemku.

Jak řekla, nebylo v minulém hospodářském roce využito maximální možnosti povoleného procentického zastoupení orné půdy uváděné do klidu. V průměru žadatelé uvedli do klidu pouze 6,7 procenta půdy. Fond tedy navrhuje využít maximální hranice orné půdy uvedené do klidu, také proto, že sazba finanční podpory ve výši 5500 Kč/ha orné půdy uvedené do klidu výsevem předepsaných plodin, je pevně stanovena, kdežto finanční kompenzační podpora již nemusí být tak vysoká, jako v minulých dvou letech.
V současné době však podle Slukové nelze stanovit termín pro druhé kolo podávání žádostí o podporu za uvádění půdy do klidu, jak to požaduje agrární komora, protože by to bylo v rozporu s platným právním předpisem. Příprava novely, tedy nařízení vlády č. 86/2001 Sb, které tuto problematiku upravuje, a její následné projednání a schválení vládou by trvalo minimálně tři až čtyři měsíce a její platnost by již nemohla podle jejích slov promítnout v tomto hospodářském roce. Pokud by novela byla schválena, mohla by být platná až pro příští hospodářský rok, ve kterém se však již očekává vstup ČR do EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down