Riziko nákazy nemoci šílených krav (BSE) hrozí minimálně ve 100 zemích světa, což je výsledkem obchodu s masokostní moučkou.
Zatímco do některých zemí se moučka vyvážela, část dalších zemí se podílela i na reexportu, řekl generální ředitel Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf.
"FAO odhaduje, že od období let 1986 až 1996 až do dneška se masokostní moučka z Evropy vyvezla do více než 100 zemí světa.Přibližně 100 zemí dovezlo živý dobytek a některé z nich moučku vyvezly i do třetích zemí," řekl Diouf s tím, že riziko nákazy se může objevit v jakékoliv zemi, která od osmdesátých let dovážela masokostní moučku ze západní Evropy.
"K oblastem, které od osmdesátých let dovážely ve značných objemech masokostní moučku z Británie, patří země Blízkého východu, východní Evropy a Asie," dodal Diouf. Za nejméně rizikové oblasti nákazy BSE ředitel FAO označil státy v Latinské Americe, Austrálii a Nový Zéland, především díky povaze jejich průmyslu, systému výroby a zdrojům masokostní moučky.