08.02.2001 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BSE hrozí minimálně ve 100 zemích světa

Riziko nákazy nemoci šílených krav (BSE) hrozí minimálně ve 100 zemích světa, což je výsledkem obchodu s masokostní moučkou.

Zatímco do některých zemí se moučka vyvážela, část dalších zemí se podílela i na reexportu, řekl generální ředitel Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf.
"FAO odhaduje, že od období let 1986 až 1996 až do dneška se masokostní moučka z Evropy vyvezla do více než 100 zemí světa.Přibližně 100 zemí dovezlo živý dobytek a některé z nich moučku vyvezly i do třetích zemí," řekl Diouf s tím, že riziko nákazy se může objevit v jakékoliv zemi, která od osmdesátých let dovážela masokostní moučku ze západní Evropy.
"K oblastem, které od osmdesátých let dovážely ve značných objemech masokostní moučku z Británie, patří země Blízkého východu, východní Evropy a Asie," dodal Diouf. Za nejméně rizikové oblasti nákazy BSE ředitel FAO označil státy v Latinské Americe, Austrálii a Nový Zéland, především díky povaze jejich průmyslu, systému výroby a zdrojům masokostní moučky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down