„Dělená státní správa nebo sdílená státní správa je náročnější na byrokratický aparát, dojde k duplicitám. Je zde výrazné riziko neprovázanosti rozhodování a bude logicky způsobovat chyby v nižších složkách státní správy,“ řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Reagoval tak na prohlášení náměstka ministra zemědělství Karla Turečka o možnosti sdílených kompetencí ve vodním hospodářství i na dřívějšímu návrh ministra zemědělství Jana Fencla o rozdělení kompetencí ve vodním hospodářství na poloviny.
Kužvart upozornil, že „rozdělení kompetencí by zásadním způsobem narušilo dosavadní právní, koncepční i výkonnou část státní správy, nejen v této oblasti, ale i v celém komplexu životního prostředí. Jde především o potřebné převzetí směrnice IPPC Evropské unie (O integrované prevenci a omezování znečišťování). Podle Kužvarta půjde o integrované povolování vybraných činností v oblasti vody, ovzduší a nakládání s odpady, které se bude týkat zhruba 1500 podniků na území ČR. Naplnění této směrnice podle něj předpokládá, že voda, ovzduší i odpady budou na jednom správním úřadě.
Správnost návrhu MŽP, to znamená nedělitelnost státní správy ve vodním hospodářství a to, aby výkon této státní správy zůstal na tomto ministerstvu, potvrdila podle Kužvarta i komisařka EU Margot Wallströmová. „Směrnice EU považuje povolování nakládání s vodou za jeden z fundamentálních nástrojů pro ochranu vod již proto, že nařizuje EU zavést licencování užívaní vod,“ uvedl ministr. Jak dále podotkl „navrhovaný zákon o vodách neobsahuje žádnou působnost v oblasti činnosti ryze hospodářské povahy. Například vodní doprava, která je také hospodářskou činností, je zakotvena v zákoně o vnitrozemské plavbě a je v působnosti ministerstva dopravy a spojů. Provoz vodovodů a kanalizací bude upraven v navazujícím zákoně o vodovodech a kanalizacích.“
Možný posun ve sporu MZe a MŽP by mohlo přinést tento týden jednání Porady ekonomických ministrů