09.05.2000 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kužvart odmítá dělenou i sdílenou státní správu

„Dělená státní správa nebo sdílená státní správa je náročnější na byrokratický aparát, dojde k duplicitám. Je zde výrazné riziko neprovázanosti rozhodování a bude logicky způsobovat chyby v nižších složkách státní správy,“ řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Reagoval tak na prohlášení náměstka ministra zemědělství Karla Turečka o možnosti sdílených kompetencí ve vodním hospodářství i na dřívějšímu návrh ministra zemědělství Jana Fencla o rozdělení kompetencí ve vodním hospodářství na poloviny.

Kužvart upozornil, že „rozdělení kompetencí by zásadním způsobem narušilo dosavadní právní, koncepční i výkonnou část státní správy, nejen v této oblasti, ale i v celém komplexu životního prostředí. Jde především o potřebné převzetí směrnice IPPC Evropské unie (O integrované prevenci a omezování znečišťování). Podle Kužvarta půjde o integrované povolování vybraných činností v oblasti vody, ovzduší a nakládání s odpady, které se bude týkat zhruba 1500 podniků na území ČR. Naplnění této směrnice podle něj předpokládá, že voda, ovzduší i odpady budou na jednom správním úřadě.
Správnost návrhu MŽP, to znamená nedělitelnost státní správy ve vodním hospodářství a to, aby výkon této státní správy zůstal na tomto ministerstvu, potvrdila podle Kužvarta i komisařka EU Margot Wallströmová. „Směrnice EU považuje povolování nakládání s vodou za jeden z fundamentálních nástrojů pro ochranu vod již proto, že nařizuje EU zavést licencování užívaní vod,“ uvedl ministr. Jak dále podotkl „navrhovaný zákon o vodách neobsahuje žádnou působnost v oblasti činnosti ryze hospodářské povahy. Například vodní doprava, která je také hospodářskou činností, je zakotvena v zákoně o vnitrozemské plavbě a je v působnosti ministerstva dopravy a spojů. Provoz vodovodů a kanalizací bude upraven v navazujícím zákoně o vodovodech a kanalizacích.“
Možný posun ve sporu MZe a MŽP by mohlo přinést tento týden jednání Porady ekonomických ministrů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down