Letošní zima byla neobvykle teplá. Podle meteorologů během ní spadlo nejméně srážek za posledních více než čtyřicet let a ani v březnu by se charakter počasí neměl příliš měnit. To zřejmě urychlí práce na polích a na některých místech by mohlo začít setí jarních plodin až o měsíc dříve. Současně se však pěstitelé obávají nedostatku vláhy a ovocnáři také možných silnějších jarních mrazů.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby je současné počasí pro vzcházení ozimů i práce na polích na závěr února nebývale příznivé, v důsledku absence sněhu hrozí však nedostatek vláhy. "Letos se stalo to, že v podstatě nebyla vůbec žádná zima. Důsledek toho je, že se práce na polích posunou o jeden měsíc dopředu," uvedl Veleba. V současné době již začínají pěstitelé především v nížinách přihnojovat porosty ozimých obilnin a řepky. "V nížinách se začíná chystat půda na setí a začne se sít," podotkl.
Veleba prý nepamatuje, že by jarní práce začínaly v únoru. Ozimy jsou podle něj v dobré kondici. Protože až na výjimky neležel na polích sníh, obávají se pěstitelé o dostatek vláhy. "Nebyl žádný sníh, takže vláha bude někde na 50 procentech," podotkl Veleba. Dodal, že klíčové bude množství dešťů v následujícím období.
Také podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Josefa Stehlíka je aktuální počasí pro toto roční období netypické. "Určitě počasí přispěje k rychlému nástupu jarních prací, to jak se bude dále vegetace vyvíjet, nelze nyní moc předpovídat," řekl Stehlík. Pokud podle něj bude alespoň vláhově průměrné jaro, bude včasné setí spíše k dobru budoucí sklizně. "Také vláhový deficit především na západě území i díky mimořádně silným dešťům v minulém roce není zatím tak výrazný," podotkl. Naštěstí, jak uvedl, nedostatek sněhu nedoprovázejí mrazy, které by plodinám uškodily podobně jako před dvěma lety, kdy bylo v únoru minus patnáct a žádný sníh. Negativním aspektem vývoje letošního teplého počasí je ale také větší rozšíření a posílení plevelů, které během normální zimy obvykle vymrznou a zbytek se chemicky ošetří. Teplou zimu také přežije více škůdců.
Až o několik týdnů dříve než obvykle začali zemědělci v Kokorách na Přerovsku s přípravami jarních prací. Na konci minulého týdne už chtěli sít ječmen. Na druhou stranu však budou muset podle předsedy zdejšího družstva Vladimíra Lichnovského vynaložit více za postřiky na likvidaci plísní, které by jinak zničil mráz.
Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče jsou zemědělci na Přerovsku mezi prvními, kteří se pustili do jarních prací. "Je tam půda asi sušší, začali tam proto dřív. Je to ale trochu riziko. Loni se sel také ječmen na začátku března, pak však přišly mrazy a byl s tím problém," řekl Porč.
Jihomoravští zemědělci vyčkávají, jaké počasí přinesou další týdny, až začnou stromy naplno rašit a obilí růst. Už nyní ale varují před tím, že v regionu, a především v jižních částech kraje, může být velkým problémem nedostatek vody. Je zaděláno na problémy, řekl například ředitel Pomony Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný. Podle jeho slov také reálně hrozí, že ještě přijdou silnější mrazy, minimálně v noci, které mohou rostlinám také ublížit. "Rostliny už začínají vegetovat, meruňky už mají povytažené květní pupeny. Kritický by pro ně byl mráz kolem minus osmi stupňů, záleží na lokálních podmínkách," uvedl.
„Nestandardní průběh letošní zimy v sobě nese značná potenciální rizika, nicméně v tuto chvíli však nejsme schopni říci, jaká bude letošní úroda. O tom rozhodne průběh počasí v následujícím období,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Rizika však vidí nejen v možných vyšších mrazech, ale také v tom, že ovocné stromy dříve odkvetou a nenadálý mráz například v průběhu května pak může zničit mladé plody.*