Poslanci minulý týden schválili dlouze diskutovanou novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích. I přesto, že zřejmě časem dojde i v této právní normě k určitým úpravám, stojí tato novela jednoznačně na straně spotřebitele a do určité míry může prospět i tuzemským producentům potravin. Novela totiž nejenže přikazuje výrobcům i obchodníkům podrobněji informovat o produkci, kterou nabízejí, a zvyšuje pokuty za klamání spotřebitelů, ale především výrazně rozšiřuje působnost i pravomoci kontrolních orgánů.
Povinnost podrobněji informovat přinese obchodníkům i výrobcům určitě více starostí a další náklady. I kdyby však zmíněná novela neprošla, stejně by se jim nevyhnuli, protože totéž od nich od letošního prosince bude žádat legislativa Evropské unie. Pravda, nařízení zveřejňovat čitelně u vchodu seznam pěti zemí, z nichž obchodník odebírá potraviny, a současně jej odevzdat ministerstvu zemědělství po nás asi unie chtít nebude a podobné je to i si povinným uváděním podílu hlavní složky u nebalených potravin, ale budiž. Počkejme si, jak to bude vypadat v praxi, kdo bude například ověřovat pravdivost takových informací či jak se bude případné pochybení trestat.
Určitě bychom si neměli dělat iluze, že více informací přiměje spotřebitele orientovaného na nízkou cenu změnit svoje návyky. Pokud však půjde s aplikací novelizovaného zákona o potravinách ruku v ruce i osvětová kampaň podporovaná státem, o níž již při nástupu do funkce mluvil ministr zemědělství, a pokud dozorové orgány v plné šíři uplatní svoje nové pravomoci, na chování spotřebitelů se to nepochybně projeví. A profitovat z toho nebudou jen oni, ale také tuzemští potravináři.*