Nejsou to jen farmářská tržiště, která umožní zákazníkům nakoupit kvalitní potraviny přímo od výrobců. Počátkem letošního července se stala novým kulturně gastronomickým centrem bývalá nákladní vlečná loď, která původně převážela potraviny z Čech na překladiště v Hamburku či Rotterdamu. Ta se v blízkosti železničního mostu na Výtoni na pražské náplavce v Praze 2 proměnila ve farmářskou loď Petra. Její provoz, stejně jako provoz farmářských tržišť Náplavka a Jiřák, zajišťuje občanské sdružení Archetyp, jeden ze zakládajících členů Asociace farmářských tržišť, které dbá na dodržování přísného etického kodexu svých členů.
Farmářskou loď Petra tak mohou Pražané až do poloviny října navštěvovat od středy do neděle, a to od 16 do 22 hodin, kdy mohou ochutnat regionální speciality, poslechnout si živou muziku a případně si při ní i zatančit. Dopolední program na lodi bude patřit neziskovým organizacím nebo cvičení jógy apod., vystoupením dětských uměleckých kroužků a dalších zajímavých nekomerčních subjektů. Na palubě je také možné pořádat oslavy, vernisáže nebo svatební hostiny.
Podle Jiřího Sedláčka ze sdružení Archetyp zapadá farmářská loď Petra do koncepce farmářských trhů, čerpá z nich zejména kvalitní a autentické občerstvení a je to také místo, o které se farmářské trhy na náplavce částečně o sobotních trzích rozšíří.
„Chceme držet především autentickou a kvalitní kuchyni, která čerpá z českých farmářských surovin, kvalitní nealko nápoje, piva z malých pivovarů a vína z malých rodinných vinařství,“ říká Sedláček.
V odpoledních a večerních hodinách je tak možné na lodi ochutnat například klobásky a steaky z přeštických prasátek z biofarmy Medito, kapří hranolky nebo sumčí guláš z jihočeských ryb, balkánské a slovinské autentické speciality, víno v biokvalitě nebo kávu z podniku, který poskytuje tréninkové zaměstnání mladým lidem bez fungujícího rodinného zázemí.*