Propad se zastavil

Propad zemědělské produkce ČR se během uplynulých dvou let podařilo zastavit. Je ale stále zřejmý ze střednědobého a hlavně z dlouhodobého hlediska. Uvedl to minulý týden na devátém společném zasedání výboru a kontrolní komise Zemědělského svazu ČR jeho předseda Martin Pýcha. Podle něj došlo také k oživení živočišné produkce, s čímž souvisejí i pozitivní změny v počtech hospodářských zvířat. „Snad jsme dosáhli dna a stavy zvířat z krátkodobého hlediska začínají růst, což je pro naše zemědělství pozitivní,“ informoval.

Upozornil však, že v mezinárodním srovnání ČR zpravidla patří mezi poslední třetinu členských zemí unie. „V přidané hodnotě zemědělství jsme na 41 procent průměru EU-27 (rok 2013) a v živočišné výrobě na 52 procent průměru EU-27. V úrovni finální zemědělské produkce připadající na hektar jsme na 61 procent průměru EU. Živočišnou výrobu nelikvidují jenom dovozy výrobků s vyšší přidanou hodnotou, ale i dlouhodobě nízké ceny placené zemědělským výrobcům. Za uplynulých dvacet let agrární dovoz vzrostl téměř šestinásobně,“ řekl. Podle Pýchy se doposud se více snižovaly ceny živočišných výrobků, ale od počátku roku 2014 se objevuje fenomén většího propadání cen rostlinných výrobků: ceny zemědělských výrobců v lednu až červenci 2014 meziročně byly o tři procenta nižší. A je to hlavně vysokým meziročním poklesem cen rostlinných výrobků (o 12 procent), z toho se například cena potravinářské pšenice snížila o 22 % a řepky o 14 %. Naše ceny stále neodpovídají míře evropského standardu, ačkoliv jsme deset let po vstupu do EU. „Zvláštní je, že cena potravinářů, jinými slovy cena zpracovatelů potravin v ČR, bývá srovnatelná s evropským standardem více, než cena placená zemědělským výrobcům,“ podotkl. V lednu až červenci 2014 oproti r. 1989 vzrostly ceny placené zemědělským výrobcům nejpomaleji z celého agrobyznysu, a to zhruba 1,8 násobně. Ve stejném období inflace vzrostla 5,3 násobně. Marže obchodníků s potravinami se u nás za uplynulých 15 let v průměru zhruba dvojnásobně zvýšily. „Naše výpočty na základě údajů ČSÚ o cenách zemědělců, potravinářů a o spotřebitelských cenách potravin nasvědčují tomu, že trend marží obchodníků je rostoucí i ze střednědobého hlediska. Všechny spotřebitelské ceny, které používáme ve výpočtech, jsou po odpočtu DPH, doplnil Pýcha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down