Výkupní ceny obilí, mléka a masa padají

Kvůli letošní velké sklizni obilí a řepky i tlaku obchodů klesají výkupní ceny důležitých zemědělských komodit. U některých se již propadly o pětinu i víc, řekl na dnešní svazové konferenci ve Žďáru nad Sázavou předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Na snižování cen podle něj tlačí i obchodníci s odkazem na větší evropské zásoby způsobené ruským embargem. Domnívá se, že je to spíš záminka než skutečná příčina. To se týká i vepřového masa a mléka. Přes tyto problémy podle Pýchy vykáže české zemědělství za letošek opět zisk. Asi nebude tak velký jako v minulých letech, ale určitě nebude špatný, předpokládá Pýcha. Uvedl, že první polovina roku byla ještě pro zemědělce dobrá. Pomohlo jim i to, že část produkce prodávají s předstihem, ještě před sklizní. Takže poklesy cen se neprojeví příliš v hospodářském výsledku v letošním roce, ale spíš až v tom následujícím roce, řekl Pýcha.
Za minulý rok vykázalo české zemědělství zisk 16,2 miliardy korun, v meziročním porovnání to podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo zhruba o 80 milionů korun méně. Přesto byl loňský výsledek třetím nejlepším od roku 1998, odkdy tento ukazatel statistici sledují. Letošní sklizeň obilovin byla podle odhadu ČSÚ k polovině září třetí nejvyšší v historii. Úroda řepky byla zřejmě rekordní.
Chovatelé prasat dnes řekli, že výkupní ceny vepřového se už dostaly pod výrobní náklady. Pak záleží na tom, jak dlouho je daný subjekt schopen to vydržet, řekl Ondřej Pospíchal ze Zemědělského družstva Sedlejov na Jihlavsku. Velký tlak je podle něj i na zlevňování mléka. Obilí prý mají pěstitelé šanci uskladnit a počkat, jestli se jeho cena po Novém roce nezlepší.
Martin Šíma z firmy Agro Puklice uvedl, že ceny prasat začaly padat koncem léta. Za kilogram v živé hmotnosti teď chovatelé dostávají kolem 30 Kč, což je několik korun pod jejich výrobními náklady. Agro Puklice chce zlepšit rentabilitu svého chovu zvýšením početních stavů prasat.
Farmářské ceny mléka se podle oslovených chovatelů krav dostaly pod devět korun za litr a mlékárny by chtěly prosadit pokles ještě asi o padesátník. Ještě v červenci dostávali producenti mléka v Česku za litr v průměru 9,46 Kč. Levné jsou brambory. Při prodeji ve velkém dostávají čeští pěstitelé jen kolem dvou korun, na pokrytí výrobních nákladů by potřebovali dostat aspoň o třetinu vyšší cenu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down