SVS: Riziko výskytu ptačí chřipky je u nás nízké

České republice hrozí riziko zavlečení ptačí chřipky, vzhledem k migračním trasám ptáků je však nízké, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Žádná mimořádná opatření podle něj veterináři v souvislosti s případy nemoci v sousedním Německu zatím neplánují a pokračují ve standardních preventivních opatřeních.

Agentura DPA v pátek informovala, že veterináři na severovýchodě Německa vybili na 30 000 krůt, u kterých se objevil vysoce nakažlivý chřipkový vir H5N8. Úřady chtějí z preventivních důvodů ještě zlikvidovat všechnu domácí drůbež v okruhu tří kilometrů od farmy, kde se nákaza objevila. Zmíněný typ viru se letos objevil poprvé v Jižní Koreji, jak se dostal do Německa, zatím není jasné.
"Během podzimní migrace jsou volně žijící stěhovaví ptáci schopni tento nebezpečný virus přenést také na naše území. Jsou totiž přirozeným rezervoárem virů ptačí chřipky," řekl dnes Pejchal. Nebezpečí přenosu viru do chovů drůbeže představují podle něj především stěhovaví, volně žijící vodní ptáci. Nákaza se u nich totiž neprojevuje.
V souladu s legislativou Evropské unie sledují veterinární inspektoři ve spolupráci se specializovanými laboratořemi možný výskyt ptačí chřipky v zemi. Program sledování je zaměřen především na výskyt choroby u volně žijících ptáků i různých druhů drůbeže v komerčních chovech. Za první pololetí letošního roku bylo vyšetřeno 18 volně žijících ptáků a 88 chovů drůbeže a v nich odebráno 1180 vzorků krve. Nebyl zjištěn ani jeden případ výskytu choroby. Poslední případ vysoce patogenní ptačí chřipky byl v Česku zjištěn v roce 2007, méně nebezpečná nízkopatogenní varianta choroby se vyskytla v roce 2012 u divoké kachny.
V rámci takzvaného systému včasného varování jsou chovatelé drůbeže navíc povinni hlásit krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody, produkci vajec či zvýšené úhyny v chovu. V případě podezření na přítomnost nákazy v chovu provedou veterináři kontrolu s případným odběrem vzorků a přijmou opatření zamezující dalšímu šíření nákazy. "Při zjištění zvýšeného úhynu volně žijících ptáků se provádí odběr a laboratorní vyšetření vzorků vždy," podotkl Pejchal.
Zmíněný typ viru H5N8 byl zjištěn letos poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny. Na severovýchod Německa se podle veterinářů mohl dostat s kontaminovaným zbožím, vyloučen ale není ani přenos z člověka či od divokého ptactva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down