Darovat potraviny potřebným by mohlo už letos v prosinci být pro výrobce a obchodníky v Česku jednodušší. Generální finanční ředitelství připravuje metodickou změnu, která má umožnit, aby základ daně z přidané hodnoty u potravin darovaných potravinové bance mohl být blízký nule či nulový. Informaci organizátorů sbírek potvrdila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
Generální finanční ředitelství připravuje informaci k uplatnění DPH u dodání zboží potravinovým bankám, která bude dostupná veřejnosti na internetových stránkách finanční správy, uvedla Petlachová. Připravovaný materiál má sjednotit postup při uplatnění daně ze strany daňových subjektů i správce daně. Jde především o stanovení ceny, ze které bude nutné daň odvádět.
U zboží darovaného potravinové bance bude možné v daných případech stanovit základ daně v minimální hodnotě, která se bude blížit nule, případně bude nulová, uvedla mluvčí. Nulový základ daně bude podle ní možný u zboží s blížícím se datem spotřeby či jinak nevyhovujícímu pro běžný prodej, které však bude stále upotřebitelné.
Obchodníci novinku vítají. "Je to motivující podnět k prohloubení spolupráce s potravinovými bankami, a tím i k snížení potravinového odpadu," uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková. "Tuto metodickou změnu velmi vítáme a vstřícný přístup státní správy oceňujeme, představuje pro nás odstranění bariéry při darování potravin potravinovým bankám," dodala mluvčí Makra Romana Nydrle.
Svaz obchodu a cestovního ruchu žádal ministerstvo financí o změnu v odvodu DPH za darované potraviny již loni. "Věříme, že přijetí této legislativy bude ku prospěchu správné věci a povede k tomu, že bude zajištěn ještě větší přísun potravin potřebným," uvedla Irena Vlčková ze Svazu obchodu.
Podle iniciativy Potraviny pomáhají bez DPH je v současné době darování potravin potřebným pro firmy finančně i organizačně nevýhodné. Společnosti musejí odvádět 15procentní DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku musí navíc uvést v darovací smlouvě. Stát dosud argumentoval právem Evropské unie, řada zemí EU však pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.
"Je určitě dobře, pokud stát bourá bariéry, které brání přispívat na dobré věci a pomáhat druhým," řekl ČTK k chystané změně mluvčí potravinářské společnosti Hamé Petr Kopáček.
"Já jsem velmi ráda, že se podařilo pro tuto myšlenku získat ministerstvo financí," uvedla Pavlína Kalousová z platformy Byznys pro společnost, která letos organizuje druhý ročník Národní potravinové sbírky. Platforma spolu s dalšími organizacemi stála i za iniciativou Potraviny pomáhají bez DPH.*