Státní zemědělská a potravinářská inspekce dosud letos uložila pokuty za zhruba 85 milionů korun, což je o více než 20 milionů korun vyšší částka než loni. Uvedl to ústřední ředitel inspekce Martin Klanica. Odhaduje, že za celý letošní rok inspekce udělí pokuty za rekordních zhruba 100 milionů korun. Loni uložila sankce za 64 milionů korun. Rekordní výši pokut zejména v souvislosti s říjnovým zpřísněním nahlašování dovozů potravin již dříve avizovala také Státní veterinární správa.
Dozorové orgány ministerstva zemědělství se dnes dohodly s Generálním ředitelstvím cel, že budou koordinovat postup kontrol. To má pomoci společně zachytit maximum nelegálních dovozů do České republiky a zajistit kvalitu potravin pro české spotřebitele, řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek. Kontroloři se podle něj dohodli na tom, že se v předvánočním období zaměří především na kontrolu dovozů komodit, jako jsou jablka, vepřové či drůbeží maso.
Dovozci živočišných produktů musí od 3. října informovat o dovozu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011. Nově musí dovozy hlásit také importéři vybraných rostlinných produktů. Do formuláře musí uvádět i informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku.
Podle Klanici inspektoři Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) za prvních osm měsíců platnosti nového předpisu prověřili asi 4000 z 20 000 hlášených zásilek. Zjistili například zbytky pesticidů na některých druzích ovoce a zeleniny, špatnou deklaraci odrůdy například u brambor a některé další problémy v dokladech a jakosti. Inspekce se při svých kontrolách soustřeďuje také na takzvanou šedou zónu, tedy ty subjekty, které nenahlašují své provozovny ani dovozy. Například v minulých dnech byl v Bruntále objeven velký neregistrovaný sklad potravin, kde bylo přes 18 tun brambor a stovky kilogramů ovoce a zeleniny, které byly neznámého původu, a byly tam navíc hygienické nedostatky, popsal konkrétní případ Klanica.
Šéf Státní veterinární správy (SVS) Milan Malena dnes zopakoval, že za zhruba dva měsíce od zpřísnění nahlašovací povinnosti pro dovozce nebylo kvůli porušení veterinárních předpisů puštěno v Česku do prodeje 35 tun potravin živočišného původu. Kontroloři zjistili i řadu administrativních pochybení dovozců a výrobců. Veterinární dozor uložil, zatím nepravomocně, pokuty za celkem 14 milionů korun. Loni za celý rok dosáhly pokuty 24 milionů korun. Mluvčí SVS Josef Duben v tomto týdnu řekl, že veterináři očekávají, že celkové letošní pokuty výrazně přesáhnou 30 milionů korun.
Podle připravované vyhlášky ministerstva zemědělství se má od ledna 2015 nahlašovací povinnost rozšířit také na sudové víno, doplňky stravy či mák. Nově má dopadnout také na zahraniční provozovatele pojízdných prodejen, kteří zajíždějí se zbožím do Česka, či různé trhovce.*