Iniciativa velkých tuzemských zemědělských a potravinářských firem požaduje od státu dotace na vývoz do zemí mimo Evropskou unii. V důsledku ruského embarga na dovozy je na evropském trhu přetlak a do Česka směřuje zboží, například maso, za dumpingové ceny. Na rozdíl od jiných států Česko situaci neřeší, uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda nedávno vzniklé organizace Zdeněk Jandejsek.
"První věc, která by se v současné době měla řešit, je prosazení exportních dotací na ohrožené komodity do třetích zemí," řekl Jandejsek, který je šéfem velké zemědělsko-potravinářské skupiny Rabbit Trhový Štěpánov. "My tady o tom hodně mluvíme, ale Francie už to dávno řeší, Polsko to řeší, pobaltské státy už to dávno řeší," podotkl. Výrobci z významných agrárních zemí se kvůli ruskému embargu snaží vyvážet na jiné trhy, včetně Česka. "V současné době sem jde maso za ceny o 20 až 22 korun levnější, než se dá vyrobit," podotkl Jandejsek. Národní dotace v uvedených zemích jsou podle něj tak vysoké, že si tamní výrobci mohou dovolit vyvážet za uvedené ceny a čeští producenti jim cenově nejsou schopni konkurovat.
Iniciativa chce kromě vývozních subvencí lobbovat za větší kontrolu dovozů. "To zboží se sem v řadě případů dováží jinak evidované, jinak deklarované," řekl Jandejsek.
Mezi 13 zakládajícími členy spolku, který byl založen 19. listopadu, jsou Agrofert, největší česká mlékárna Madeta, Agro Jesenice, AGRO-Měřín, Inter Lacto Group, Mikrop Čebín, Rabbit Trhový Štěpánov, Rhea Holding Dešná, Úsovsko a zemědělská družstva Dolní Újezd, Krásná Hora a Pluhův Ždár.*