Veterinární inspektoři zjistili v závěru loňského roku při kontrolách předvánočního prodeje kaprů přestupky u tří procent z téměř 700 kontrolovaných prodejců, podobně jako před rokem. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Šlo podle něj především o administrativní prohřešky. Celková výše navrhovaných pokut činí k dnešnímu dni 94 000 Kč, může se však ještě změnit.
Porušení povinností zjistili kontroloři u 24 z celkem 697 kontrolovaných prodejních míst. Nejvíce kontrol se vzhledem k velikosti kraje a počtu registrovaných prodejců uskutečnilo ve Středočeském kraji. Druhým nejkontrolovanějším regionem byl Jihočeský kraj. Bylo tomu tak proto, že z tohoto tradičního rybníkářského regionu pochází značná část prodávaných kaprů.
Během vlastních kontrol bylo nejčastějším pochybením neoznámení místa a času prodeje, řekl Pejchal. Každý prodejce má totiž povinnost oznámit příslušné krajské veterinární správě místo a předpokládané trvání prodeje minimálně týden dopředu. Mezi další pochybení týkající se prodejních míst lze uvést nedostatky ohledně čištění a sanitace prodejního pultu a dále problémy týkající se nakládání s vedlejšími produkty živočišného původu, dodal mluvčí.
Pokud jde o prodávané ryby, byla nejčastějším prohřeškem chybějící dokumentace o jejich původu. V případě prodeje Třeboňského kapra nebyli někteří prodejci schopni doložit certifikát o jeho původu," podotkl Pejchal. Tradiční produkt jihočeského rybníkářství užívá evropskou známku Chráněné zeměpisné označení od roku 2007. Prodejci, kteří tak chtějí prodávané ryby označovat, musí doložit původ zboží.*