Pěstitelé v České republice loni na podzim oseli ozimými plodinami 935 tisíc hektarů polí, což je o 3,4 procenta menší plocha než o rok dříve. Výměra plochy s ozimou řepkou se podle odhadů rozšířila o necelé jedno procento na 393 tisíc hektarů, přesto nejspíše nepřekročí hranici 400 tisíc hektarů, jak tomu bylo v letech 2012 a 2013. Informaci včera na svém webu uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
Osevní plocha pšenice ozimé, nejrozšířenější domácí obilniny, klesla o 4,5 procenta na 755 tisíc hektarů. Výměra polí s tritikale 42 tisíc hektarů je o 14 procent menší než před rokem. "Celkový úbytek ozimých obilnin je částečně zmírněn nárůstem plochy ječmene ozimého o osm tisíc na 111 tisíc hektarů a žita o dva tisíce hektarů na 27 tisíc," uvedl ředitel odboru zemědělské statistiky ČSÚ Jiří Hrbek.
"Pokud se týká průběhu zimy, ta je naopak opětovně spíše nestandardní, porostům zatím sice příliš neškodí, ale zároveň ani neprospívá," řekla mluvčí Agrární komory ČR Dana Večeřová. "Při pokračování tohoto průběhu lze postupně předpokládat větší tlak chorob a škůdců," dodala s tím, že záležet bude především na dalším vývoji počasí.
U řepky podle Večeřové komplikuje pěstitelům život zákaz používání tří druhů pesticidů ze skupiny neonikotinoidů. Dvouletý zákaz na základě rozhodnutí Evropské komise zdůvodněném ochranou zdraví včel platí od prosince 2013. Na trhu podle Večeřové stále chybí srovnatelné přípravky a otázkou zůstává tedy další zdravotní stav a vývoj porostů. "V obecné rovině se pro letošní sklizeň řepky předpokládá reálné snížení úrody," podotkla Večeřová. Loňská úroda řepky byla nejvyšší v historii.
Celkové osevní plochy obilnin, tedy jarních i ozimých, loni činily 1,403 milionu hektarů, téměř stejně jako osevy pro sklizeň v roce 2013. Celková výměra polí osetých řepkou loni klesla o sedm procent na 389 tisíc hektarů. Loňská sklizeň obilovin byla podle odhadu k půlce září zřejmě třetí nejvyšší v historii a proti roku 2013 vzrostla o 16,4 procenta, Sklizeň řepky byla rekordní a meziročně o 6,2 procenta vyšší.*