Počasí letos zemědělcům zatím přeje. Pěstitelé hospodařící v úrodných nížinách mají již zaseto, ve vyšších polohách sejí jarní plodiny nyní. Na rozdíl od loňského jara netrápí pěstitele nedostatek vláhy, naopak v některých oblastech stojí ještě na polích voda. Po mírné zimě mají někteří farmáři problémy se škůdci.
"Zima byla příznivá, porosty přezimovaly dobře. Setí je v plném proudu, ranější oblasti jako jižní Morava nebo Polabí již mají zaseto, teď sejí ve středních polohách," řekl Josef Kubiš z Agrární komory, který je zároveň předsedou představenstva velkého zemědělského podniku Agro Jesenice, hospodařícího poblíž Prahy. Kvůli mírné zimě začaly podle Kubiše letos jarní práce minimálně o dva týdny dříve, než je běžné, přesto o něco později, než loni. Tehdy však začaly jarní práce nebývale brzy.
Přestože v posledních týdnech příliš neprší, problémy se suchem tak jako po loňské zimě zatím zemědělci nemají. "V listopadu a prosinci bylo hodně srážek, zásoba z těchto dvou měsíců je pořád ještě dost velká," uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Naopak například některým jihočeským pěstitelům podle něj komplikuje průběh prací příliš vlhká půda. Na některých místech stály ozimé plodiny ve vodě a začaly podhnívat. Někteří pěstitelé mají po mírné zimě problémy se škůdci a budou proto patrně muset dříve než obvykle začít s aplikací postřikům proti nim.
Zemědělci v České republice loni na podzim oseli ozimými plodinami 935 tisíc hektarů polí, což je o 3,4 procenta menší plocha než o rok dříve. Výměra plochy s ozimou řepkou se podle odhadů rozšířila o necelé procento na 393 tisíc hektarů. Loňská úroda v Česku byla jedna z historicky nejvyšších. Sklizeň obilovin meziročně vzrostla o 17 procent na 8,779 milionu tun. Šlo o třetí nejvyšší produkci v české historii. Rekordní byla také úroda řepky, která přesáhla 1,5 milionu tun. Sklizeň brambor meziročně vzrostla zhruba o třicet procent, cukrovky o pětinu.