Zpracovatelské podniky mají obchodní přirážku od jednoho do pěti procent u základních potravin, u specialit mohou být přirážky vyšší, ale stále jde o jednotky procent. Obchodní řetězce proti tomu mají přirážky řádově jinde. Uvedl to prezident Agrární a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman.
Obchodníci se naopak hájí, že u základních potravin již nemají prostor pro absorbování ceny a mají u nich pouze několika procent zisku. Debatu o tom, kdo určuje ceny, v posledních době rozvířila novela zákona o významné tržní síle. Podle obchodníků jejím schválením dojde ke zdražení potravin.
Podle Tomana řetězce mají rozhodující vliv na celkovou cenu potravin, přirážky mají vyšší, jak dokazuje na příkladu salámů nebo cereálních tyčinek. Když si porovnal, za kolik se prodávají výrobky z fabrik do obchodních řetězců, určitě se nepohybujeme na 24 procentech, jak říká statistika, ale o desítky procent výš. Takže si myslí, že největší problém je v obchodní politice řetězců, uvedl.
Podle Českého statistického úřadu totiž činily za rok 2014 maloobchodní marže bez segmentu motorových vozidel 23,2 procenta, za poslední čtvrtletí loňského roku pak 24 procent.
S tím však nesouhlasí vedoucího právního oddělení Kauflandu Igor Kremla. Podle něho je průměrný zisk v maloobchodu 1,5 až dvě procenta a průměrné zisky výrobců násobně vyšší. Podle Potravinářské komory ČR naopak dosahují obchodní přirážky obchodníků i více než 100 procent nákupní ceny.
Obchody také avizují, že pokud se znemožní obchodní jednání mezi řetězci a zemědělci se zpracovateli, mohou se zvýšit nákupní ceny, které se následně promítnou do cen pro zákazníka. To se bude patrně týkat hlavně základních artiklů. U nich je totiž prostor pro absorpci zvýšení cen minimální, uvedl Kremla pro Deník.cz.
Vládní novelu zákona o významné tržní síle projednávají v prvním čtení zákonodárci dolní komory parlamentu, od opozice se objevil i návrh na zrušení celého zákona. Vládní předloha mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih.
Premiér Bohuslav Sobotka již dříve přislíbil zástupcům řetězců, že s nimi o novele bude na začátku července jednat. Jednání obchodních řetězců vykazuje znaky zneužití jejich postavení, řekl premiér Sobotka. V Česku podle něj ale žádný z největších obchodních řetězců nedisponuje výrazně větším tržním podílem, nelze tedy prokázat dominantní postavení. Není tedy možné posuzovat takové jednání podle zákona o ochraně hospodářské soutěže, upozornil premiér.
Dosavadní zkušenosti podle Sobotky ukazují na to, že řetězce žádají po dodavatelích platby bez protihodnoty. Zmínil například Kaufland, který chtěl od všech dodavatelů po 100 000 Kč, když otevíral tisící prodejnu.*