Evropská unie prodloužila své hospodářské sankce proti Rusku do konce ledna 2016. Shodli se na tom tento týden unijní ministři zahraničí v Lucemburku. Na jejich rozhodnutí obratem reagovala Moskva, která zkritizovala prodloužení sankcí a ruské ministerstvo zemědělství již začalo připravovat návrh na možné prodloužení zákazu dovozu západních potravin, který byl vyhlášen loni v srpnu v odvetě za západní sankce.
Souhlas ministrů s prodloužením sankcí proti Rusku kvůli jeho "destabilizující roli na východě Ukrajiny", jak stojí v prohlášení EU, byl pouze formalitou, neboť se na něm už o týden dříve dohodli velvyslanci členských států. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Praha od počátku podporovala variantu prodloužit sankce do 31. ledna příštího roku. "Tohle byl průsečík, na kterém byla široká shoda," řekl českým novinářům při příjezdu do Lucemburku.
Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě a rozšířila je počátkem září. Jejich případné uvolňování je navázáno na plnění minských dohod o příměří, které však ani jedna strana konfliktu na Ukrajině nedodržuje. Pokud by EU sankce neprodloužila, skončila by jejich platnost na konci července.
Rusko označilo prodloužení evropských sankcí za vítězství "rusofobní lobby" v Evropské unii a tamější ministerstvo zemědělství začalo připravovat návrh na prodloužení zákazu dovozu západních potravin. "Ministerstvo vypracovává návrhy na prodloužení účinnosti prezidentského nařízení o zavedení odvetných opatření ze strany Ruské federace," uvedla agentura TASS s odvoláním na ministrova spolupracovníka.
Proti rozhodnutí ministrů zahraničí Evropské unie prodloužit sankce do konce ledna příštího roku ostře protestoval Kreml i ruská diplomacie. Vláda připravuje odvetná opatření.
Kreml v reakci na prodloužení sankcí oznámil, že odpoví podle principu vzájemnosti. "Vždycky jsme dávali najevo, že v otázce sankcí platí princip vzájemnosti, je to základ našeho přístupu," řekl v Moskvě novinářům prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Restrikce jsou prý neodůvodněné a nezákonné. "Rusko nikdy iniciátorem podobných kroků nebylo a není ani dnes," řekl Peskov.
Premiér Dmitrij Medveděv oznámil, že připravuje žádost adresovanou prezidentu Vladimiru Putinovi o analogické šestiměsíční prodloužení ruského embarga na dovoz západního zboží. V přípravě je rovněž podle premiéra usnesení vlády s výčtem komodit, jež budou ruským sankcím podléhat. Vypracováním dokumentace byl pověřen vicepremiér Sergej Prichoďko.
Na prodloužení sankcí reagovala i ruská diplomacie. Za projev cynismu ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že prodloužení sankcí Evropská unie oznámila v den 74. výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz.*