Největšího chovatele krůt a zpracovatele krůtího masa v Česku, firmy ZOD Brniště na Českolipsku, se zákaz dovozu drůbeže a drůbežího masa do Ruska nedotkne. ZOD Brniště tam nevyváží, dodává na český trh, do Polska a Německa, řekl předseda představenstva Petr Kubíček. Podle tiskové agentury TASS ruská veterinární inspekce kvůli ptačí chřipce dočasně zakázala dovoz živé drůbeže a drůbežích výrobků z Libereckého a Jihomoravského kraje a z některých částí Německa do Ruska.

V Libereckém kraji se letos ptačí chřipka objevila jen na jaře u pěti uhynulých labutí u jezera Velký Písečák v Příšovicích na Liberecku. Jinak se regionu nákaza vyhýbala. ZOD Brniště podle Kubíčka ptačí chřipku ve svých chovech nikdy nemělo. Firma dodává na trh prostřednictvím své zpracovatelské firmy Prominent CZ. Loni tak vyprodukovala 2768 tun krůt a krocanů. Prominent CZ ale zpracovává nejen krůtí maso, ale i kuřecí, hovězí a vepřové. Koronavirus a s ním spojené uzavření restaurací se loni podle Kubíčka projevilo snížením odbytu a výkupních cen, chov krůt tak skončil zhruba třímilionovou ztrátou. I když víc nakupovaly domácnosti, propad se dohnat nepodařilo. Pomoci by ale měl vlastní e-shop, který firma v závěru loňského roku zprovoznila. Nabídla možnost objednání zboží s vyzvednutím v prodejně nejprve v Praze, teď před Vánoci už tuto možnost nabízí všech 19 prodejen Prominentu CZ. "Do budoucna počítáme i s rozvážkou," dodal Kubíček. ZOD Brniště patří k nejmodernějším zemědělsko-potravinářským podnikům v Libereckém kraji. Je největším chovatelem krůt a krocanů a také holštýnského černostrakatého skotu. Hospodaří zhruba na 2500 hektarech zemědělské půdy a zaměstnává 60 lidí. Vedle zemědělské prvovýroby má firma také čerpací stanici, pískovnu a podnik na zpracování krůtího a kuřecího masa Prominent CZ, kde pracuje dalších 100 lidí. V loňském roce utržila společnost 305,5 milionu korun a hospodaření skončilo ziskem 17,3 milionu korun.*

Ruská veterinární inspekce kvůli ptačí chřipce dočasně zakázala dovoz živé drůbeže a drůbežích výrobků z Libereckého a Jihomoravského kraje a některých částí Německa do Ruska. S odvoláním na prohlášení inspekce o tom informovala tisková agentura TASS.

"V souvislosti se zhoršením zootické situace týkající se ptačí chřipky v Německu a Česku přijímá úřad Rosselchoznadzor opatření, jejichž cílem je zamezit zavlečení nemoci na území Ruské federace," uvedl úřad. Dočasný zákaz platí od 10. prosince, vztahuje se na živé ptáky, jejich maso, násadová vejce, hotové drůbeží výrobky a krmiva. Výjimku tvoří produkty ošetřené způsobem, který zajišťuje zničení virů ptačí chřipky, jak to stanoví kodex Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). Vedle dvou krajů v ČR zakázal úřad také dovoz z oblasti Hamburku a Altenburgu v Durynsku.*

Státy Evropské unie minulý týden znovu o půl roku prodloužily sankce přijaté po ruské anexi Krymu. Postihy za narušování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny se v současnosti vztahují na 177 lidí a 48 firem či institucí. Platit budou nejméně do poloviny března příštího roku, uvedla Rada EU.

Unie sankce zavedla v roce 2014 v reakci na zabrání ukrajinského poloostrova Krym Ruskem, které podle evropského bloku porušilo mezinárodní právo. Na seznam se postupně dostali místní proruští politici či šéfové firem, kteří mají na základě sankcí zákaz cestovat do unijních zemí. Kromě toho je jim i firmám zmrazen veškerý majetek v EU a mají zákaz získávat v unii půjčky.

Sedmadvacet unijních zemí dosud naposledy prodloužilo o půl roku platnost sankcí letos v březnu. Seznam dostal současnou podobu loni v říjnu, kdy na něj přibyla jména dvou členů vedení firem přispívajících k infrastrukturnímu propojení Ruska a Krymu. Rozšířil se tehdy i o čtyři společnosti kvůli jejich účasti na propojování železnice mezi ukrajinským poloostrovem a Ruskem.

Unie uplatňuje rovněž hospodářské sankce vůči některým sektorům ruské ekonomiky, které v červenci prodloužila do konce ledna příštího roku. Zaměřené jsou na finančnictví, určité oblasti energetiky a obrany a na zboží, které by mohlo být využito k vojenským účelům.*

Státy Evropské unie se dnes shodly na dalším půlročním prodloužení hospodářských sankcí uvalených na Rusko za jeho roli v konfliktu na východě Ukrajiny. Ministři zahraničí členských zemí dnes formálně již potřinácté prodloužili platnost postihů zaměřených na banky, energetické podniky či dovoz zbraní. Dnešní rozhodnutí navazuje na červnový summit prezidentů a premiérů zemí EU, podle nichž Moskva nadále neplní podmínky mírové dohody z Minsku.

"Ve světle faktu, že tyto dohody nejsou Ruskem zcela v praxi dodržovány, se lídři jednomyslně shodli na pokračování ekonomických sankcí proti této zemi," uvedla dnes v prohlášení Rada EU, tedy orgán členských států.

Sankce omezují přístup některých ruských bank a společností na kapitálové trhy EU, zakazují některé formy finanční pomoci a zprostředkování pro ruské finanční instituce. Zakazují také dovoz a vývoz jakéhokoli zboží, které by mohlo Rusko vojensky využít. Vztahují se také na vývoz citlivých technologií, které by mohl využít ruský energetický sektor například k produkci ropy. V platnosti budou po dnešním rozhodnutí nejméně do konce ledna příštího roku.

V převážně ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů v roce 2014. Boje s vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Mírové dohody podepsané v běloruské metropoli v letech 2014 a 2015, které jsou podmínkou pro ukončení sankcí, však neplní.*

Ruská veterinární a fytosanitární služba zakazuje dovoz krmiv a jejich přísad z Polska, oznámily ruské tiskové agentury s odvoláním na úřad známý jako Rosselchoznadzor. Ten prohlásil, že dočasně omezí dovoz těchto produktů od 25. června kvůli "neuspokojivým výsledkům" inspekce, kterou provedli v polských podnicích tento měsíc jeho zástupci. Rusko už dříve zakázalo dovoz krmiv a přísad do nich z Česka i z dalších unijních zemí.

Ruská veterinární a fytosanitární služba mimo jiné tvrdí, že Polsko neprovádí kontroly firem, zda dodržují požadavky Eurasijské ekonomické unie. "Během posouzení práce polských podniků, které vyrábějí krmiva a doplňkové látky, byly zjištěny přestupky a také neefektivní přístup ke kontrole ze strany státní veterinární služby, což zpochybňuje bezpečnost produktů vyvážených do Ruska," uvedl podle agentury Interfax ve svém prohlášení Rosselchoznadzor.
Úřad dále Polsku vytýká absenci kontroly surovin z dalších unijních zemí, ze kterých se krmné produkty vyrábějí. Inspekce podle něj rovněž odhalila nedostatky v laboratorní kontrole. Krmiva a přísady do nich, které jsou zasílané do Ruské federace, nejsou testovány na stimulátory růstu svalové hmoty zvířat, těžké kovy, antibiotika nebo pesticidy, píše agentura TASS s odvoláním na Rosselchoznadzor. Úřad své rozhodnutí přezkoumá poté, co mu polská strana poskytne požadované záznamy a vyjádří se k "odhaleným problémům".*

Krmiva jsou v České republice podle Ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy Evropské unie a jsou bezpečná. Čeští výrobci loni vyvezli krmiva za 20,5 miliardy korun, z toho do Ruska 23 428 tun krmiv v hodnotě 1,15 miliardy korun. Sdělil to mluvčí MZe Vojtěch Bílý.

Podle Státní veterinární správy (SVS) způsob i příprava inspekce českých výrobců krmiv z ruské strany naznačovaly, že nelze čekat pozitivní výsledek. Rusko už zavedlo zákaz dovozu krmiv z Estonska, Litvy, Německa, Nizozemska a Španělska a lze očekávat podobné pokračování i v dalších členských státech.

Na středu je proto na úrovni EU k tématu svoláno jednání, uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Nové opatření Ruska se podle Agrární komory ČR dotkne především větších českých výrobců nebo nadnárodních firem na výrobu krmiv, které v Česku působí, řekla mluvčí komory Barbora Pánková.

Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala od 21. června dovoz krmiv a přísad do krmiv z ČR. Rozhodnutí úřad zdůvodnil tím, že inspekce českých podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska, dopadly neuspokojivě. Oznámila to dnes ruská tisková agentura TASS.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podle MZe dlouhodobě a pravidelně kontroluje výrobu krmiv i jejich uvádění na trh a neshledal žádné problémy.*

Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad do krmiv z České republiky, oznámila ruská tisková agentura TASS. Samotný úřad ve svém prohlášení informuje o dočasném omezení dovozu těchto produktů od 21. června. "Toto rozhodnutí úřad učinil na základě neuspokojivých výsledků inspekce českých podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska," uvedl Rosselchoznadzor.

Rosselchoznadzor ve své zprávě uvádí, že kontroly se zaměřovaly na potvrzení záruk, ke kterým se zavázala česká Státní veterinární správa, aby relevantní podniky splňovaly požadavky Eurasijské ekonomické unie. "Výsledky společné práce Rosselchoznadzoru a veterinární a potravinářské služby Běloruské republiky ukázaly, že příslušný orgán České republiky neprovádí systematické kontroly podniků, které vyvážejí krmiva a přísady do krmiv do Eurasijské ekonomické unie, a také vyráběná produkce nesplňuje požadavky Eurasijské ekonomické unie," píše dále úřad.
Češi podle ruské veterinární a fytosanitární služby rovněž mimo jiné "neprovádějí plnohodnotné vyšetřování odhalených nesrovnalostí" a rusko-běloruská inspekce shledala v podnicích, které posuzovala, "řadu porušení". Úřad své rozhodnutí přezkoumá poté, co mu česká strana poskytne požadované záznamy a vyjádří se k "odhaleným problémům".
Agentura TASS minulý týden s odvoláním na šéfa Rosselchoznadzoru Sergeje Dankverta napsala, že by úřad mohl zakázat dovoz krmiv pro zvířata z Česka kvůli porušení pravidel registrace geneticky modifikovaných organismů (GMO). V současném prohlášení však ruská veterinární a fytosanitární služba GMO nezmiňuje. Dankvert tehdy agentuře rovněž sdělil, že jeho úřad nyní kontroluje výrobu krmiv v celé Evropě.
Rosselchoznadzor už dříve zakázal dovoz krmiv a přísad do nich z Estonska, Litvy, Spojených států, Německa, Nizozemska a Španělska, píše nyní agentura TASS.*

Rusko vyrobilo první šarži vakcíny proti covidu-19 pro zvířata, obsahuje 17 000 dávek. Podle agentury Reuters o tom informovala ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor.

Vakcína Carnivac-Cov získala potřebnou registraci v březnu. Stalo se tak poté, co se ukázalo, že v tělech psů, koček, lišek a norků po jejím podání vznikají protilátky proti covidu-19. První šarže očkovacího přípravku bude rozvezena do několika regionů v Rusku, uvedl Rosselchoznadzor. Zájem o nákup očkovací látky podle něho daly najevo firmy z Německa, Řecka, Polska, Rakouska, Kazachstánu, Tádžikistánu a několika dalších zemí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) neskrývá obavy kvůli nebezpečí přenosu koronaviru mezi lidmi a zvířaty. Případy koronaviru u zvířat ohlásila během pandemie covidu-19 řada zemí. Loni například šíření nákazy u norků zaznamenaly Dánsko či Nizozemsko, které z obav z přenosu infekce na lidi vybily celé chovy těchto zvířat. Známé jsou také případy nákazy koronavirem u koček a dalších kočkovitých šelem. V pražské zoo se koronavirem infikoval i gorilí samec Richard.*

Pokud Rusko omezí dovoz piva z Česka, bude to pro tuzemské pivovary složitá komplikace. České pivovary do Ruska loni vyvezly půl milionu hektolitrů piv, což jsou zhruba dvě a půl procenta z jejich celkového výstavu. Řekla to výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

V dnešní době, kdy se hledají jakékoli možnosti prodeje včetně těch exportních, je jakákoli ztráta nežádoucí," řekla Ferencová.

Jednička českého pivního trhu, Plzeňský Prazdroj, situaci sleduje, ale nyní ji nechce komentovat. "Rusko patří k významnějším zemím pro náš export z pohledu objemu," řekl mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. V roce 2019 prodal pivovar rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva, z toho v zahraničí 4,5 milionu hektolitrů.

Do Ruska vyváží i Budějovický Budvar. "Situaci sledujeme, v tuto chvíli je ale zatím velmi předčasné dělat jakékoli závěry. Rusko nicméně patří mezi naše důležité exportní trhy, do Ruska vyváží Budvar zhruba deset procent ze všeho exportovaného piva," řekla již začátkem minulého týdne PR manažerka Budvaru Markéta Ježková.

Jeden ze zdrojů deníku Kommersant předpokládá, že se postihy v reakci na Vrbětice dotknou českého piva. Do Ruska loni podle Kommersantu putoval z Česka chmelový mok v hodnotě 38 milionů dolarů (813 milionů korun), meziročně o deset procent víc.*

Moskva v reakci na vyhoštění velkého počtu svých diplomatů z Prahy zvažuje podle listu Kommersant možnosti ekonomických sankcí proti České republice. Ruské úřady mohou omezit dovoz českého zboží, například piva, píše ruský list s odvoláním na dva zdroje z vládních kruhů, které jsou obeznámeny s diskuzí ohledně eventuálních postihů vůči Česku. Podle deníku je to jedna z variant ruské odpovědi na diplomatickou roztržku.

Podle ruské federální celní služby klesl obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Českem kvůli pandemii covidu-19 v loňském roce o 43 procent ve srovnání s rokem předešlým. Tvořil zhruba 5,2 miliardy amerických dolarů (přes 110 miliard korun), přičemž 2,7 miliardy dolarů (přes 57 miliard korun) připadá podle listu na dovoz z Česka do Ruska. Ruské postihy se mohou dotknout některého z průmyslových odvětví, ale úřady budou při vytváření "černé listiny" vycházet ze zásady "neubližuj sobě"," řekly zdroje deníku.

Jeden z nich předpokládá, že se postihy dotknou českého piva. Do Ruska loni podle Kommersantu putoval z Česka chmelový mok v hodnotě 38 milionů dolarů (813 milionů korun), což je o deset procent více než v předcházejícím roce. Ředitel Střediska pro výzkum federálního a regionálního trhu s alkoholem Vadim Drobiz považuje případný zákaz dovozu českého piva za "symbolické popíchnutí", jelikož Rusko nakupuje v zahraničí jen malou část piva, které Rusové vypijí, konkrétně pět procent. České pivo v celkovém objemu importu tvoří kolem deseti procent, tedy 40 milionů litrů ročně.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down