10.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruské přístavy a sklady jsou zahlceny obilím, píše Bloomberg

Skladovací kapacity v přístavech na jihu Ruska jsou po dvou velkých sklizních přeplněny obilím navzdory rekordnímu vývozu v minulém měsíci. Znamená to, že jakákoliv eskalace vojenské konfrontace v klíčové oblasti Černého moře by mohla mít dominový efekt a připravit svět o velké množství plodin, na které spoléhá, upozornila agentura Bloomberg. "Rusko začíná mít problémy s ukradeným ukrajinským obilím," okomentovala situaci ukrajinská agentura Unian.

Kapacita ruských přístavů je navzdory masivnímu vývozu napjatá, jak se obilný obr snaží uvolnit prostor.

Rekorní ruský vývoz obilí

Rusko v červenci vyvezlo 4,4 milionu tun pšenice, což je měsíční rekord, o téměř 60 procent překračující průměr, uvedl Bloomberg s odvoláním na poradenskou společnost v sektoru zemědělství SovEcon. Některé terminály u Azovského moře podle ní přestaly přijímat další obilí, protože jim chybí místo k uskladnění. To bude pro farmáře znamenat problém, pokud se situace v Černém moři mezi Ukrajinou a Ruskem ještě zhorší a zpomalí ruský vývoz, protože by neměli kam poslat svou úrodu, kriticky důležitou pro globální dodávky potravin.

klas pšenice

Odstoupení od dohody

Rusko, které minulý měsíc odstoupilo od dohody umožňující Ukrajině i za války vyvážet své obilí z černomořských přístavů, přepravuje většinu svého obilí po moři. Moskva podle americké vlády zahájila vývozní sezonu s největšími zásobami obilí za tři desetiletí. Velké zásoby pomohly zařadit ruskou pšenici mezi nejlevnější na světě.
Ruské prodeje nicméně v posledních týdnech zpomalily, protože vývoz podle SovEcon narazil na úzká hrdla při přepravě tak velkého množství obilí. "Jsou zácpy na železnici a zpoždění v přístavech, a to se na sebe nabaluje jako sněhová koule," uvedl ředitel SovEcon Andrej Sizov.
Menší ruské přístavy u Azovského moře jsou přeplněnější než hlavní černomořský přístav pro vývoz obilí Novorossijsk, uvádí SovEcon. Lodě plující z Azovského do Černého moře obvykle překládaly svůj náklad na větší plavidla v Kerčském průlivu, ale plavba průlivem byla z bezpečnostních důvodů omezena po útoku námořních dronů na Krymský most na počátku srpna. Kyjev zde o víkendu také zasáhl ruský ropný tanker a varoval, že další útoky by mohly následovat v odplatě za snahu Ruska ochromit vývoz ukrajinského obilí. To může způsobit, že někteří rejdaři budou obezřetnější ohledně plavby do ruských černomořských přístavů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down