Oslovené osobnosti většinou neočekávaly původně velký výkyv v cenách v souvislosti ukončením kvót. V poslední době však v sektoru mléka podle nich nastává krizová situace. Výkupní ceny mléka výrazně klesají, někde až o 50 haléřů na litr.
Předseda komoditní rady pro mléko Pavel Novotný uvedl, že mléka je v Evropě dostatek a vytváří se tlak na české dodavatele, aby výrazně snižovaly ceny. Za současnou krizovou situací však vidí souhru několika faktorů, a to růst produkce mléka, který se potkal v nejnešťastnější období s ruským embargem a snížením odbytu.
Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček již dříve uvedl, že na otázku, panují už několik let rozporuplné názory zúčastněných stran. Katastrofické scénáře například předpovídaly, že malé země budou zaplaveny dovozy mléčných výrobků z velkých evropských zemí, což povede k propadu výroby mléka v dovozových zemích, a že se jejich zemědělci přeorientují na produkci technických plodin. Jiný, ekonomický scénář uvažoval o situaci, ve které neefektivní prvovýrobci ukončí svoji činnost, zbývající budou
soutěžit v silné konkurenci zahraničních producentů. Optimistický scénář naopak uvádí, že se v podstatě po ukončení kvót nic zásadního nestane, státy zvýší podporu živočišné výroby a omezí naopak podporu pěstování technických plodin pro bioenergetiku. Současný propad cen je však ovlivněn snižující se poptávka a ruské embargo.
Farmář Ludvík Efler sdělil, že přes současný pokles ceny chce zvyšovat stavy dojného skotu. „Domnívá se, že vše můžeme dovézt z Číny, ale mléko nedovezeme,“ dodal.
Systém mléčných kvót, který reguloval produkci mléka v Evropské unii, definitivně skončil po 31 letech. Šlo o významný krok směrem k další liberalizaci evropského a mezinárodního trhu s mlékem a mléčnými výrobky. Doba trvání tohoto nástroje nás přesvědčila spíše o tom, že toto omezení bylo z pohledu ekonomiky nezdravé, a nemohlo tedy být dlouhodobě udržitelné.