Situace v mléčném sektoru a možnosti jejího řešení dominovaly včera mezi tématy, o nichž jednali zástupci resortu zemědělství zemí Visegrádské čtyřky spolu s Bulharskem, Rumunskem, Slovinskem a Rakouskem v Českých Budějovicích. Jednání řídil ministr zemědělství ČR Marian Jurečka, který zdůraznil nutnost společného postupu států rozšířené Visegrádské skupiny při nadcházejícím mimořádném jednání Rady EU o způsobech řešení této krize, které proběhne 7. září v Bruselu.
„Evropská komise musí přijít s konkrétními a funkčními opatřeními, která skutečně pomohou.
Nerozumím, proč zatím komise odmítá spuštění intervenčních mechanismů. To je třeba prolomit a věřím, že se nám to na mimořádném jednání Rady pro zemědělství podaří,“ řekl Jurečka s tím, že návrhy v tomto smyslu již komise díky české iniciativě dostala.
Evropská unie by podle něj i jeho dalších resortních kolegů měla zvýšit intervenční nákupní ceny mléka. „Evropská komise představila od vyhlášení ruského embarga některé nástroje řešení, ale za poslední měsíce se ukazuje, že tyto nástroje nejsou úplně funkční,“ konstatoval ministr. Upozornil také na zkušenosti z roku 2009, kdy byla podobná krize u obilovin a komise intervenční mechanismus realizovala. „Nakonec se ukázalo, že na něm dokonce vydělala, protože zásoby nakoupila za nízkou cenu a prodala je za cenu výrazně vyšší,“ řekl a dodal, že to se může stát i v mléčném sektoru, kde lze skladovat určité komodity rok či dva.
V současnosti je na evropském trhu mléka nadbytek nejen v souvislosti s ruským embargem na dovoz evropského zboží, ale i kvůli zrušení mléčných kvót. Čeští producenti stejně jako producenti z dalších zemí V4 prodávají své výrobky již několik měsíců pod výrobní cenou. Podle ministra ale obchodní řetězce snížení cen do cenovek na svých pultech nijak zvlášť nepromítly. "Je evidentní, že obchodní řetězce využívají situace ve svůj prospěch," řekl.*