Kritický nedostatek siláže a senáže z loňské sklizně, tedy kukuřice a sena na krmení hospodářských zvířat, hlásí většina farem v Plzeňském kraji. Rozhodující bude duben až červen, kdy kvůli nedostatku krmiva hrozí omezování stád, zejména dojnic. Vinou velkého sucha byla loňská sklizeň kukuřice na 40 procentech standardních let. Seno bylo kvalitní pouze z první seče, druhá byla zanedbatelná a třetí nebyla vůbec.
Současné prodejní ceny kukuřice, kterou mají zemědělci většinou pro svá zvířata, jsou na dvojnásobku oproti loňsku. Podle předsedy krajské agrární komory Jaroslav Šímy se v běžných letech nakupovala kukuřice kolem 800 korun za tunu, dnes není výjimkou 1500 korun. Jestliže loni v tuto dobu stál balík sena 350 korun, teď už se za 500 Kč nepořídí, uvedl ředitel Agrární komory Plzeň-jih a soukromě hospodařící zemědělec Jiří Tomec. Pro majitele koní nebo provozovatele ustájení není problém zaplatit nyní i 700 korun.
Výpadky krmiva snižují užitkovost, dojí se méně. A není kde nakupovat, protože jsou na tom všichni stejně, i v okolních zemích. Kdo má nějaké zásoby, nechává si je pro sebe. Neví, jak dlouhá bude zima, řekla šéfka klatovské agrární komory Jiřina Jandová. Podle ní už někteří zemědělci začali uvažovat o omezování stavů, předpokládá se redukce zhruba o deset procent.
Problémy se siláží mají i bioplynové stanice, i když se kvůli nim rozšiřovaly plochy kukuřice. Do stanic míří podle Tomce asi polovina produkce, siláž dále nutně potřebují krávy na mléko a býci na výkrm. Ostatní se dá ošidit senáží, někde dobrým senem, uvedl. Senem se krmí telata, mladá zvířata a koně. Náhradní krmení je bez potřebné vlákniny a výrazně dražší.*