V asijském řetězci rychlého občerstvení Li-Wu original restaurant v Českých Budějovicích našli veterináři maso s prošlým datem použitelnosti. Dodávala ho tam i do dalších tří restaurací neregistrovaná zpracovna v pražské tržnici Sapa. Veterináři nařídili likvidaci více než 400 kilogramů masa a masných výrobků, provozům hrozí pokuty ve správním řízení. Uvedla to Státní veterinární správa (SVS). Jde o několikátý problém, který se v krátké době v tržnici Sapa vyskytl.
Veterináři v březnu zkontrolovali restauraci v budějovickém nákupním centru Igy. „Šetřením se zjistilo, že maso dodávané z pražské centrály v chlazeném stavu bylo v provozovně zmrazováno a podle potřeby poté postupně používáno k přípravě pokrmů v restauraci,“ uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal. Část masa byla po datu použitelnosti. Dodací listy k masu byly pouze ve vietnamštině, chyběly údaje o datu zmražení.
Provozovna v pražské tržnici Sapa, která masem restauraci zásobovala, není od veterinářů schválená ani registrovaná. Problémy s tržnicí řeší kontrolní orgány od začátku roku již poněkolikáté. Na začátku dubna například Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala, že spolu s policií zavřela nelegální výrobnu tofu. V provozovně panovaly nepřijatelné hygienické podmínky. Inspektoři v místě výroby našli stropy, stěny i podlahy v dezolátním stavu, v celém provozu byly plísně, myší trus a výroba nebyla zabezpečená proti vnikání škůdců.
Koncem února veterináři našli u jednoho z obchodníků tržnice čtyři tuny kazícího se masa neznámého původu. Kontroloři muže navíc podezírali, že chtěl prodávat i maso, které bylo již dříve určené k likvidaci. V polovině ledna zde zase celníci našli padělky hraček za pět milionů korun.*