Veterináři spolu s policisty našli ve vietnamské tržnici SAPA v pražské Libuši 2,5 tuny neoznačených zmrazených ryb a plodů moře. Provozovateli hrozí pokuta 50 milionů korun. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V naprosté většině ale ukládají pracovníci SVS pokuty o několik řádů nižší.

"Jednalo se především o ryby a další produkty rybolovu, jako jsou sépie, krabi či ústřice. V objektu se nacházelo také menší množství zmrazeného neoznačeného hovězího masa a kuřecích prsou, celkem šlo o 45 kilogramů," dodal mluvčí. Provozovatel podle něj neměl doklady o původu potravin, nešlo u nich zjistit datum použitelnosti ani minimální trvanlivost. Provozovna navíc nebyla u veterinářů registrovaná. "Veterinární inspektoři produkty na místě obarvili a nařídili jejich likvidaci na náklady provozovatele. Vedle toho zakázali prostor používat pro skladování živočišných produktů a jejich distribuci," doplnil Vorlíček. Veterináři v říjnu informovali, že letos spolu s policií a celní správou desetkrát zkontrolovali provozovny nebo přepravu potravin živočišného původu právě v této tržnici. V šesti případech z toho zjistili závady, sdělil tehdy za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Naposledy šlo o nalezení 4,5 kilogramu mletého masa a 20 kilogramů vepřových kolen, které byly neznámého původu.*

Veterináři dohromady s policií a celní správou letos desetkrát zkontrolovali provozovny nebo přepravu potravin živočišného původu ve vietnamské tržnici SAPA v pražské Libuši. V šesti případech z toho zjistili závady, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Naposledy šlo v minulém týdnu o nalezení 4,5 kilogramu mletého masa a 20 kilogramů vepřových kolen, které byly neznámého původu.

Z letošních šesti zjištění se pětkrát uložilo opatření na místě. "Ta se týkala buď nařízení neškodného odstranění produktů nebo zákazu činnosti skladování s distribucí potravin živočišného původu," vysvětlil Majer. Nejčastější prohřešky byly právě přeprava potravin neznámého původu, ale také se smyslovými změnami nebo porušení chladírenského řetězce.

Nyní tam našli potraviny neznámého původu, které byly vyrobené bez řádné registrace a systému kontroly bezpečnosti potravin. "Inspektoři na místě produkty znehodnotili obarvením a nařídili jejich likvidaci na náklady provozovatele, s nímž bude zahájeno správní řízení o pokutě," doplnil. Pokuta může činit podle zákona až 50 milionů korun, za podobné prohřešky ji většinou však veterináři ukládají v řádu desítek tisíc Kč.

Chyby zjistili v tržnici i v předchozích letech, je podle nich dlouhodobě problematická.*

Veterináři nechali zlikvidovat přes 1300 křepelčích vajec a více než sto kilogramů masa neznámého původu, bylo skladované v pražské vietnamské tržnici SAPA. Informovali o tom zástupci Státní veterinární správy. Část těchto potravin byla skladovaná v nevhodných podmínkách, zjistili při kontrole společně s policií a celní správou. Prodejcům nyní hrozí až padesátimilionová pokuta, většinou se ale ukládá řádově nižší.

"Jedno z vozidel vjíždějících do areálu přepravovalo 1320 kusů křepelčích vajec neznámého původu, navíc v nevhodných podmínkách. Také tato vejce budou zlikvidována v asanačním podniku," pokračoval. Při kontrole stánku s živými rybami se pak zjistilo, že prodejce nemá doklady o původu zboží a není registrovaný pro prodej živých ryb. Tržnice se za problémovou z veterinárního pohledu považuje dlouhodobě. Například loni na podzim v ní veterináři odhalili nelegální prodejnu potravin, bylo v ní téměř půl tuny neoznačených potravin bez dokladů původu. U většiny nešlo zjistit datum spotřeby, část produktů měla prošlou dobu trvanlivosti a byla zkažená. U pěti kilogramů sépií bylo datum trvanlivosti překročeno o tři roky. Loni v květnu zadrželi veterináři s policisty v areálu tržnice 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu, mimo jiné sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, přičemž část byla plesnivých.*

Veterináři spolu s policií zjistili v areálu libušské tržnice SAPA 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu. Provozovateli hrozí 50milionová pokuta, šlo o sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, část produktů byla plesnivých. Sdělil to za Státní veterinární správu Petr Majer.

"Jednalo se zejména o sušené ryby a olihně, sušené hovězí maso, zmrazené kachny a vejce. Žádné z těchto potravin nebyly označené a provozovatel k nim neměl jakýkoliv doklad o původu. Část produktů byla plesnivých. V provozovně byly uloženy také zhruba dvě desítky kilogramů kachních vajec s vyvinutým zárodkem, tedy produktu, který dle naší legislativy není možno prodávat k lidské spotřebě," uvedl Majer.

Loni a letos za první čtvrtletí bylo v tržnici od veterinářů sedm kontrolních akcí. Při všech kontrolách byla loni zjištěná podle Majera závada, což se vymyká normálu.

V poslední době veterináři kontrolují tuto vietnamskou tržnici častěji, například na jaře provedli spolu s policií, celníky a potravinářskou inspekcí akci, které se zúčastnilo na padesát lidí. Předtím v tržnici našli automobil, ve kterém bylo 210 kg zapáchajících vepřových vnitřností. Maso nebylo značené, automobil neměl zapnuté chlazení, uvedli celníci.

V únoru veterináři spolu s celníky informovali, že odhalili v Praze 10 dodávku se 130 kilogramy neoznačených živočišných produktů, které silně zapáchaly. Šlo například o vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích nebo křepelčí a kachní vejce. Přepravní prostor byl špinavý, dodávku řídil cizinec.*

 

Veterináři spolu s celníky našli v areálu velkotržnice Sapa v Praze-Libuši automobil, ve kterém bylo 210 kg zapáchajících vepřových vnitřností. Maso nebylo značené, automobil neměl chlazení v chodu. Celníci to uvedli na svém webu. Veterináři mohou provozovateli uložit až 50milionovou pokutu, obvykle je však řádově nižší.

"V nákladovém prostoru a rovněž v kabině řidiče bylo nalezeno celkem 210 kg vepřových vnitřností, z nichž většina není určena pro lidskou spotřebu a má být zpracována v kafilerii," napsala celní správa. Produkty nebyly nijak označené, nebyl k nim doklad o původu. "Přepravce se odmítl vyjádřit o tom, odkud a kam produkty převáží, přestože zastavil před konkrétní prodejnou potravin v objektu SAPA," dodávají celníci.
Přepravce podle nich navíc nebyl registrovaný pro přepravu potravin. "Automobil, ač vybavený chladicí jednotkou, chladicí jednotku neměl v chodu. Veterinární inspektoři kromě toho konstatovali smyslové změny produktů, zejména jejich značný zápach," uvedli. Kromě možné pokuty se bude došetřovat, odkud tyto závadné produkty jsou.
Už v únoru veterináři spolu s celníky informovali, že odhalili v Praze 10 dodávku se 130 kilogramy neoznačených živočišných produktů, které silně zapáchaly. Šlo například o vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích nebo křepelčí a kachní vejce. Přepravní prostor byl znečištěný, dodávku řídil cizinec.*

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) společně s Policií ČR (PČR) provedla kontrolu v pražské tržnici SAPA, kde na místě uložila okamžitý zákaz užívání části prostor v restauraci Thi Ai Lien Le, Libušská 319/126, Praha. Prostory nesplňovaly podmínky, které umožňují bezpečnou manipulaci s potravinami, pokrmy a surovinami, zjištěna byla i nelegální porážka. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

V částech provozovny navazujících na konzumační část restaurace byly naskladněny předměty nesouvisející s provozovanou činností – například stavební míchačka, boty, oděvy a další, a byly zjištěny zcela neakceptovatelné hygienické podmínky.

V jedné z místností zázemí inspektoři ve stísněném prostoru zjistili přítomnost osmi živých kachen, vedle kterých na vzdálenost asi jednoho metru bylo umístěno další vykrvené kachní tělo, a to v těsné blízkosti úložiště pytlů s dřevěným uhlím. Pod dřezem se nacházela velká plastová nádoba se zbytky zeleniny a vnitřností včetně obsahu žaludků.  Stěny nádoby byly znečištěny zbytky peří. Po vyndání bylo zjištěno, že se v této nádobě nacházely vnitřnosti od 38 kusů drůbeže.

V provozovně byly dále silně znečištěné povrchy pracovních ploch, pracovního náčiní a podlah.

Z výše uvedeného vyplývá, že kromě vysokého rizika kontaminace připravovaných pokrmů dále inspektoři zjistili provozování nelegální porážky, a proto byli k součinnosti na místo přivolání i pracovníci Městské veterinární správy v Praze.

Inspektoři SZPI uložili zákaz užívání prostor a s kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty, sdělil Kopřiva.*

Státní veterinární správa (SVS) zadržela ve středu při kontrole vozidla zásilku 170 kilogramů masa, vnitřností, krve a masných výrobků směřující do pražské tržnice Sapa. Produkty zapáchaly a jevily smyslové změny. Přepravce nedodržel povolenou teplotu masa a navíc neměl žádné doklady o původu masa. Nyní ho bude muset na své náklady nechat zlikvidovat, o pokutě rozhodne správní řízení. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Pejchal.

Teplota masa naměřená při kontrole provedené 1. června 2016 dosahovala 24 stupňů Celsia, uvedl mluvčí. Podle předpisů nesmí u skladovaného syrového vepřového masa teplota přesáhnout sedm stupňů, u vnitřností tři stupně, dodal.

Podle veterinářů přepravce vážně porušil zákon o potravinách tím, že uváděl do oběhu potraviny neznámého původu, navíc smyslově změněné. Automobil, jímž dotyčný maso přepravoval, nebyl navíc vybaven ani schválen pro přepravu potravin. Podle Pejchala bylo zboží kvůli ohrožení zdraví spotřebitelů znehodnoceno barvou.

Veterinární správa upozornila, že je to již několikátý letošní případ závažného porušení pravidel veterinární hygieny zjištěný v areálu Sapa. Opakovaně například informovala o případu podnikatele ze středočeské obce Vestec, který za naprosto nevhodných podmínek skladoval a dopravoval do provozoven v tržnici živočišné produkty.

Zjištěním závad podle Pejchala letos skončily také všechny čtyři kontroly zaměřené na masné produkty a vejce provedené v jiné asijské tržnici v ulici Tiskařská v Praze 10. Případy řeší správní řízení, dodal.

V asijském řetězci rychlého občerstvení Li-Wu original restaurant v Českých Budějovicích našli veterináři maso s prošlým datem použitelnosti. Dodávala ho tam i do dalších tří restaurací neregistrovaná zpracovna v pražské tržnici Sapa. Veterináři nařídili likvidaci více než 400 kilogramů masa a masných výrobků, provozům hrozí pokuty ve správním řízení. Uvedla to Státní veterinární správa (SVS). Jde o několikátý problém, který se v krátké době v tržnici Sapa vyskytl.

Veterináři v březnu zkontrolovali restauraci v budějovickém nákupním centru Igy. „Šetřením se zjistilo, že maso dodávané z pražské centrály v chlazeném stavu bylo v provozovně zmrazováno a podle potřeby poté postupně používáno k přípravě pokrmů v restauraci,“ uvedl mluvčí SVS Petr Pejchal. Část masa byla po datu použitelnosti. Dodací listy k masu byly pouze ve vietnamštině, chyběly údaje o datu zmražení.

Provozovna v pražské tržnici Sapa, která masem restauraci zásobovala, není od veterinářů schválená ani registrovaná. Problémy s tržnicí řeší kontrolní orgány od začátku roku již poněkolikáté. Na začátku dubna například Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala, že spolu s policií zavřela nelegální výrobnu tofu. V provozovně panovaly nepřijatelné hygienické podmínky. Inspektoři v místě výroby našli stropy, stěny i podlahy v dezolátním stavu, v celém provozu byly plísně, myší trus a výroba nebyla zabezpečená proti vnikání škůdců.

Koncem února veterináři našli u jednoho z obchodníků tržnice čtyři tuny kazícího se masa neznámého původu. Kontroloři muže navíc podezírali, že chtěl prodávat i maso, které bylo již dříve určené k likvidaci. V polovině ledna zde zase celníci našli padělky hraček za pět milionů korun.*

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Policií ČR zjistila nelegální provozovnu na výrobu tofu v Praze. Kontrolovaná osoba Bich Thuy Nguyen provozoval výrobu na adrese K Hrnčířům 43, 149 00 Praha. Inspektoři SZPI při kontrole zjistili nepřijatelné hygienické podmínky, které neumožňovaly zajistit bezpečnost při výrobě potravin. Stropy, stěny a podlahy byly v dezolátním stavu, zaplísnění inspektoři zaznamenali v celé provozovně stejně jako výskyt myšího trusu a provozovna nebyla nijak zajištěna proti pronikání škůdců.

Z šetření vyplynulo, že provozovatel nabízel zde vyrobené tofu v areálu tržnice SAPA. Inspektoři na místě uložili zákaz užívání prostor a zároveň zakázali dále zpracovávat a uvádět do oběhu sójové boby v celkové hmotnosti 1650 kg. S provozovatelem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down