Vědecké publikace financované z veřejných peněz by měly být od roku 2020 v Evropské unii veřejně přístupné, shodly se v závěru května členské země osmadvacítky. Podle českého vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka to kromě jiného umožní rychle zjistit případné duplicitní výzkumné aktivity. Výsledky veřejně financovaného výzkumu nyní bez překážek nejsou přístupné pro lidi mimo samotné univerzity a školy samotné se mnohdy musejí dohadovat s vydavateli a platit jim za přístup.
"Výsledkem je, že učitelé, lékaři či podnikatelé nemají přístup k nejnovějším poznatkům, které mohou být pro jejich práci významné," připomněl Sander Dekker z nizozemského ministerstva školství, vědy a kultury. Nizozemsko je nyní předsednickou zemí unie a tématu již Nizozemci věnovali dubnovou konferenci v Amsterodamu.
Také eurokomisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas zmíněnou dohodu států unie uvítal. "Mluvilo se o tom roky. Možná to není zjevné, ale věc, které dosáhlo nizozemské předsednictví je pro vědu unikátním a zásadním krokem," řekl novinářům.
Bělobrádek navíc připomněl, že v současnosti chybí společná databáze publikací, se kterou by zájemci mohli systematicky pracovat. Podle českého vicepremiéra nechtějí členské země postupovat cestou nových úřadů, ale spíše snahou zjednodušovat.*