20.06.2016 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vědecké publikace Evropské unie mají být zpřístupněny

Vědecké publikace financované z veřejných peněz by měly být od roku 2020 v Evropské unii veřejně přístupné, shodly se v závěru května členské země osmadvacítky. Podle českého vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka to kromě jiného umožní rychle zjistit případné duplicitní výzkumné aktivity. Výsledky veřejně financovaného výzkumu nyní bez překážek nejsou přístupné pro lidi mimo samotné univerzity a školy samotné se mnohdy musejí dohadovat s vydavateli a platit jim za přístup.

"Výsledkem je, že učitelé, lékaři či podnikatelé nemají přístup k nejnovějším poznatkům, které mohou být pro jejich práci významné," připomněl Sander Dekker z nizozemského ministerstva školství, vědy a kultury. Nizozemsko je nyní předsednickou zemí unie a tématu již Nizozemci věnovali dubnovou konferenci v Amsterodamu.

Také eurokomisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas zmíněnou dohodu států unie uvítal. "Mluvilo se o tom roky. Možná to není zjevné, ale věc, které dosáhlo nizozemské předsednictví je pro vědu unikátním a zásadním krokem," řekl novinářům.

Bělobrádek navíc připomněl, že v současnosti chybí společná databáze publikací, se kterou by zájemci mohli systematicky pracovat. Podle českého vicepremiéra nechtějí členské země postupovat cestou nových úřadů, ale spíše snahou zjednodušovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down