Hrubý zisk Lesů ČR do konce července činil tři miliardy korun, o 1,3 miliardy korun meziročně méně. Na konci roku by měl činit 3,77 miliardy korun. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Důvodem poklesu je horší kvalita dřeva, která ovlivňuje jeho cenu. Ta letos v průměru klesla o více než 200 korun na kubický metr.
Letos podnik vytěžil 1,2 milionu metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem, což je meziročně přibližně čtyřikrát více. Na druhou stranu se letos lýkožrout rojil dvakrát proti loňským třem rojením. Podle Szóráda letos nečekají tři generace kůrovců. Vývoj posledních dvou týdnů je poměrně nečekaný, teploty okolo 30 stupňů Celsia jsou ale pro množení kůrovce vhodné. V příštím roce by situace podle Szóráda měla být lepší než letos.
Podnik by mohl mít i lepší hospodářské výsledky, dodal Szórád. Lesy se ale snaží tlumit "kvalitní" průmyslovou těžbu, právě kvůli vysoké nahodilé těžbě.
Stát se bude snažit podle náměstka ministra zemědělství pro sekci lesního hospodářství Patrika Mlynáře podporovat nové zpracovatelské kapacity, podrobnosti nového programu chce představit v říjnu. Stát podle Szóráda nebude stavět další pily. Měl by se ale zamyslet nad tím, zda chce podpořit další investice. Ministerstvo zemědělství chce do roku 2030 snížit vývoz surového dříví z Česka na polovinu. Podle posledních údajů se ho ročně vyváží kolem 6,9 milionu metrů krychlových.
Stálým lesnickým problémem je přemnožená zvěř, která způsobuje okusem škody. Největším problémem je jelen sika. Jde o zvěř nepůvodní, velmi agresivní a rozšiřující se," podotkl Szórád.
Lesy ČR loni vytvořily čistý zisk 5,4 miliardy korun po rekordních 6,8 miliardy korun v roce 2014. Mimořádně vysoký zisk roku 2014 byl výsledkem rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun.*