V ochraně kukuřice proti bázlivci kukuřičnému může být v budoucnosti významnou komponentou nově objevený protein z bakterie Pseudomonas chlororaphis. V současnosti se ve světě pěstují geneticky modifikované odrůdy kukuřice Bt-, které obsahují insekticidní protein z bakterie Bacillus thuringiensis. Informovali o tom vědci z organizace Biotrin.
Bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera virgifera) poškozuje kořenový systém rostlin a je jedním z nejvýznamnějších hmyzích škůdců zavlečených v posledních padesáti letech do Evropy ze Severní Ameriky. Do České republiky pronikl v roce 2002 z prvotního ohniska v Srbsku. Nejvíce je ohrožená jižní Morava, kde jsou výskyty tohoto škůdce opakovaně mnohem vyšší než jinde. Doporučený způsob ochrany je uplatňování systému integrované ochrany rostlin a základem zůstává omezení monokulturního pěstování kukuřice, tedy střídání kukuřice s jinými plodinami v osevním postupu.
Vědci z Biotrinu připomněli, že ve světě již existuje možnost přímé biologické ochrany proti bázlivci, a to pěstování geneticky modifikovaných odrůd kukuřice. Jedná se o Bt-odrůdy obsahující insekticidní protein z bakterie Bacillus thuringiensis, který je však odlišný od Bt-kukuřice rezistentní vůči zavíječi kukuřičnému (Ostrinia nubilalis). V Evropské unii prozatím není povoleno pěstování Bt-odrůd odolných vůči bázlivci. V USA byla navíc zjištěna rezistence bázlivce na tento toxický Bt-protein, která se u něj rozvinula díky nesprávnému agrotechnickému užívání Bt-kukuřice.
I proto je pro pěstitele kukuřice zajímavá zpráva, že vědci firmy DuPont nalezli nový, ne-Bt-protein označovaný IPD072Aa, který byl izolován z bakterie Pseudomonas chlororaphis Transgenní kukuřice s IPD072Aa projevuje schopnost obrany proti bázlivci i v polních podmínkách. Vědci vyslovili názor, že objevený protein může být rozhodující komponentou v ochraně kukuřice před škůdci v budoucnosti. Jedná se o alternativní zdroj proteinu s insekticidními účinky, jiný než Bt-.*