Firma Blatenská ryba, která kvůli ptačí chřipce přišla o 6500 kachen, požádá stát o kompenzaci. Škodu odhaduje na milion korun. Uvedl to jednatel firmy Jiří Bláha. Problém s odbytem násadových vajec řeší státní podnik Mezinárodní testování drůbeže z Ústrašice na Táborsku. V kraji je šest ohnisek nákazy, nejvíc v Česku.
Blatenská ryba přišla minulý týden v chovu v Řitovízi na Strakonicku o 6500 kachen, tedy přibližně o 20 tun masa. Drůbež kvůli nákaze ptačí chřipkou vybili veterináři. Nákazu nejspíš způsobila kontaminovaná sláma, kterou chovatel kachnám podestlal. Společnost má 25 000 kachen, tři odchovny a dvě hejna chovných kachen.
Problém řešil i podnik Mezinárodní testování drůbeže (MTD) Ústrašice na Táborsku, v němž je 36 000 kusů drůbeže. Dodržuje mimořádná opatření, je v dozorovém pásmu ohniska u Soběslavi. Museli dělat posuny líhnutí mezi odběrateli, dát jim třeba o dva dny dříve kuřata, ale všechno zvládli. Jediný problém je, že 30 000 násadových vajec určených na líhnutí dávají na zpracování jako konzumní. Tratí tři koruny na vejce, tržby se sníží o 100 000 korun, řekl ředitel MTD Vlastislav Machander.
Zvířata jsou zavřená v halách. MTD zvýšil dezinfekci a zareagoval i na zjištění, že chřipka se do chovů na Strakonicku a Prachaticku dostala ze slámy. U vodní drůbeže používají nyní místo slámy převážně hobliny, které jsou sterilní. U kuřat používají rašelinu, slámu dočasně vynechali, uvedl Machander. Roční tržby firmy podle něj činí 40 milionů korun, produkuje dva miliony vajec za rok.
V ochranném a dozorovém pásmu ohnisek ve Vlachově Březí na Prachaticku a v Ledenicích na Českobudějovicku, kde ve středu veterináři utratili nemocná zvířata, jsou dvě desítky komerčních chovů. Řekl to ředitel krajské veterinární správy František Kouba. Těsně mimo pásmo je i českobudějovický závod Záruba Food, který zpracovává vejce a za rok 2015 měl celkové výnosy 234,9 milionu korun.*