Kvůli ptačí chřipce dávají teď jihočeští veterináři řadu výjimek, hlavně drůbežárnám, které jsou v dozorových pásmech ohnisek nákazy. Výjimky se týkají živočišných odpadů. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy František Kouba. Výjimky dostávají drůbežářské závody na vedlejší živočišné produkty. "To jsou živočišné odpady klasifikované jako krmné, nejsou určeny pro lidskou výživu, ale lze je použít ke krmení kožešinových zvířat jako koček, psů, a na to navazují zpracovatelské závody, třeba Provimi Pet Food ve Veselí nad Lužnicí. Je v pásmu dozoru a má výjimku, že může tento materiál odebírat. Ale vede se přesná evidence," řekl Kouba.
V roce 2006, kdy se ptačí chřipka objevila v jižních Čechách naposledy, měli podle něj veterináři náročnou práci proto, že kraj byl první v republice, kde se nákaza potvrdila. První labuť, která kvůli ptačí chřipce typu H5N1 uhynula, se našla 27. března 2006 v Hluboké nad Vltavou. "Letos je to náročné v tom, že jakmile to jde do chovu, musíme vyhlašovat ochranná pásma, zlikvidovat ohniska a utratit ptáky. Situace je hodně náročná, pro naše lidi je to silné vypětí," dodal Kouba.*
Drůbežárnám se udělují výjimky ale malochovy se systematicky vybíjí.
Ptačí chřipka je jenom zámínkou , jak zlikvidovat drobnochovy a donutit lidi kupovat otrávená vejce a drůbež z velkochovů.