Dovoz vín z Moldavska do České republiky loni vzrostl o šest procent na téměř 77 000 hektolitrů. Z této země se do České republiky aktuálně dováží nejvíce vína ze všech zemí mimo Evropskou unii. Vyplývá to ze statistik celníků. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) je přitom kvalita těchto vín vysoce problematická.
Podle potravinářské inspekce jsou ale vína dovážená do České republiky z Moldavska často problematická. Na webu Potraviny na pranýři se v sekci aktuální záznamy nachází 25 nevyhovujících šarží moldavského vína, za předchozích dvanáct měsíců je to 36 šarží. Je to výrazně více než u vín z Maďarska, Slovenska nebo Španělska.
U moldavských vín laboratoř SZPI zjišťuje prohřešky svědčící o záměrném falšování. Jde zejména o přídavek syntetického glycerolu. Část etanolu není původem z révy vinné. Dalšími proviněními jsou přídavek vody v rozsahu desítek procent, chuť po myšině a další, uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Podle databáze celníků moldavská vína vévodí v kategorii dovozů ze zemí mimo Evropskou unii. Na druhém místě jsou za loňský rok vína z Chile s dovozem asi 41 000 hl, následují vína z Jihoafrické republiky se zhruba 30 000 hl.
Oproti tomu vývoz z tuzemska je minimální. Důvodem je fakt, že výroba moravských a českých vinařů nepokryje ani místní spotřebu. Tuzemští vinaři ale z Kišiněva přivezli nyní pět zlatých medailí z prestižní soutěže Black Sea Region Wines & Spirits contest 2017. Tím se Česká republika stala druhou nejúspěšnější zemí v soutěži po domácím Moldavsku, ale poprvé před zde tradičně silným Rumunskem. Mezi oceněnými je Vinařství Štěpán Maňák, Vinselekt Michlovský a Vinařství u Kapličky.*